Test do sterylizacji Sterim Bowie & Dick

Dostępność: dostępny
Cena: 12,90 zł 12.90
ilość szt.
Zyskujesz 0 pkt [?]

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis produktu

Test do sterylizacji Sterim Bowie & Dick

Producent: Sterim

Test do sterylizacji Sterim Bowie & Dick, służy do kontroli sprawności sterylizatora parowego.

Kontrola sterylizacji sprawności autoklawu parowego, jest wymogiem nakładanym na kierownika placówki medycznej, w której przeprowadzana jest sterylizacja narzędzi.

Test Bowie-Dicka (sprawności technicznej urządzenia), zalecany jest przed rozpoczęciem pierwszego w danym dniu roboczym, cyklu sterylizacji parowej.

Zgodnie z art. 11 i 12 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 roku o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. z 2020 r. poz. 1845 z późn. zm.), kierownicy podmiotów leczniczych oraz inne osoby udzielające świadczeń zdrowotnych obowiązani są do podejmowanie działań zapobiegających szerzeniu się zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, obejmujących między innymi opracowanie, wdrożenie i nadzór nad procedurami zapobiegającymi zakażeniom i chorobom zakaźnym związanym z udzielaniem świadczeń. Jak wynika z powyższego zapisu organizacja sposobu dokumentowania i wykazywania poprawności procesów sterylizacji znajduje się w kompetencji kierownika danego podmiotu leczniczego.

Każdy gabinet, oprócz stosowania procesów sterylizacji, jest zobowiązany zgodnie z normą europejską EN 285, do codziennego przeprowadzania testu penetracji pary w autoklawie.

Test Bowie & Dick służy do sprawdzania sterylizatora i jego gotowości do codziennej pracy. Test taki wykazuje skuteczność usuwania z komory autoklawu skondensowanych gazów, testuje jego szczelność jak i zdolność rozprzestrzeniania się pary i docierania do poszczególnych, sterylizowanych pakietów. Arkusz wskaźnikowy testu firmy Sterim, gwarantuje zmianę koloru z żółtego na czarny i pozwala na jasną interpretację. Zmiana koloru, daje nam gwarancję sprawności pracy autoklawu. Atrament jest nakładany na arkusz testowy poprzez sitodruk, co zapewnia, że zawsze używana jest dokładnie taka sama ilość atramentu. Jest on również laminowany, aby zapobiec rozlewaniu się atramentu. Produkcja wszystkich pakietów testowych Sterim jest procesem zautomatyzowanym, przeprowadzanym w wymaganych, określonych prawnie warunkach. Zaletą jest to, że opakowania są całkowicie powtarzalne, a arkusz testowy pozostaje płaski po cyklu sterylizacji.

Zastosowanie:

 • do autoklawów parowych
 • do codziennej kontroli przed rozpoczęciem procesu sterylizacji
 • do przeprowadzenia kontroli w sytuacji gdy autoklaw był nieużywany przez dłuższy cza np. po przerwie wakacyjnej
 • po awarii autoklawu
 • po przestawieniu autoklawu w inne miejsce

Zalety:

 • potwierdzenie sprawności autoklawu
 • czytelny i natychmiastowy wynik
 • gotowy do użycia po rozpakowaniu
 • bezpieczny dla środowiska
 • miejsce opisowe na odwrocie arkusza testu

Test kontrolny należy przeprowadzić w nagrzanym autoklawie.

Sposób użycia:

 • w przypadku gdy sterylizator nie jest wyposażony w program testowy Bowie & Dick, pakiet testowy należy umieścić w wygrzanej pustej komorze autoklawu i przeprowadzić cykl sterylizacji trwający 3,5 min w temperaturze 134 -137°C
 • po zakończonym procesie należy wyjąć test ze sterylizatora, odczekać aż osiągnie on temperaturę pokojową i odczytać wynik testu
 • na odwrocie arkusza testowego nanieść niezbędne informacje
 • zachować test do ewentualnej kontroli sanepidu Prawidłowo pracujący autoklaw wybarwia test z żółtego na czarny.

Dane techniczne:

 • metoda sterylizacji - para
 • zgodność z normą: ISO 11140-1 (typ 2), EN 867-1, EN-867-4, AAMI ST 60 (typ 2)
 • weryfikowane parametry procesu: skuteczność tworzenia próżni, szczelność, zdolność penetracji parą wodną

Produkt zgłoszony do DMR - Medical Device Regulation zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/745 z dnia 5 kwietnia 2017 r. w sprawie wyrobów medycznych, zmiany dyrektywy 2001/83/WE, rozporządzenia ( WE ) nr 178/2002 i rozporządzenia (WE) nr 1223/2009 oraz uchylenia dyrektyw Rady 90/385/EWG i 93/42/EWG, stanowi potwierdzenie wysokich standardów dotyczących projektowania, produkcji, wprowadzania, weryfikacji i monitorowania wyrobów medycznych.

Opakowanie zawiera: 1 x Test do sterylizacji Sterim Bowie & Dick

Produkty powiązane

Inni kupili rownież
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium