Pojemniki na odpady medyczne - czy kolory mają znaczenie?

Pojemniki na odpady medyczne - czy kolory mają znaczenie?

Pojemniki na odpady medyczne można spotkać w przychodniach lekarskich czy w szpitalach. W szczególnych przypadkach niektórzy chorzy posiadają je również w domu. Zgodnie z obowiązującym prawem wszystkie odpady medyczne powinny być odpowiednio segregowane i przechowywane w specjalnie przeznaczonych do tego pojemnikach lub workach. Pojemniki na odpady medyczne zazwyczaj występują w trzech kolorach: czerwonym, żółtym i niebieskim. Czy kolory pojemników medycznych mają znaczenie?

 

Kolory pojemników i worków medycznych

Pojemniki na odpady medyczne występują zwykle w trzech kolorach i nie jest to zabieg czysto estetyczny. Aby odpady mogły być prawidłowo utylizowane, należy je posegregować według ściśle określonych zasad. Oto co oznaczają kolory pojemników na odpady medyczne:

  1. Pojemniki czerwone służą do wyrzucania zużytych pojemników na krew, pozostałości jedzenia po osobach z chorobami zakaźnymi oraz do wszelkich innych materiałów, które mogą zawierać drobnoustroje lub toksyny.
  2. Żółte pojemniki na odpady medyczne można wypełnić jedynie chemikaliami i odczynnikami chemicznymi, zawierającymi substancje niebezpieczne. W takich pojemnikach znajdziemy też leki cytotoksyczne i cytostatyczne, a także odpady amalgamatu dentystycznego.
  3. Pojemniki niebieskie przeznaczone są do zbierania i utylizowania mniej toksycznych odpadów. Można używać ich zamiennie z pojemnikami czarnymi. Do tego typu pojemników powinno się wyrzucać opatrunki, zużyte pieluchy, pościel, gips oraz narzędzia chirurgiczne.

 

Odpady medyczne w domu - co z nimi zrobić?

Domowe odpady medyczne mogą stanowić spory problem. Nie powinno się ich wyrzucać do standardowego kosza na śmieci, ponieważ mogą stanowić zagrożenie dla osób, zajmujących się odbiorem i utylizacją odpadów. Najlepszym rozwiązaniem na pozbycie się zużytych strzykawek, opatrunków czy kroplówek będzie odwiezienie ich do przychodni, urzędu miasta bądź gminy. Nie wszystkie tego typu placówki oferują odbiór odpadów medycznych, ale ich listę można z łatwością odnaleźć w internecie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium