Zabiegi płatowe w stomatologii

Paradontoza to choroba dziąseł dotycząca większości osób, której częstość występowania rośnie wraz z wiekiem. Jest to postępujący stan zapalny dziąseł, który może prowadzić do rozchwiania zębów, a nawet przedwczesnego ich wypadania. Pierwszym niepokojącym objawem jest rozpulchnienie dziąseł i pojawienie się krwawienia dziąseł podczas szczotkowania. Powinno to stanowić sygnał do niezwłocznej wizyty w gabinecie stomatologa. Nieleczona paradontoza grozi bowiem pojawieniem się poważnych powikłań. Dziąsła zmieniają odcień na ciemnoczerwony czy fioletowy, zaczyna się obniżać linia dziąseł, co prowadzi do odsłonięcia szyjek zębowych. Pojawia się nadwrażliwość zębów. W powstałych kieszonkach dziąsłowych gromadzą się resztki pokarmowe, co sprzyja powstawaniu stanu zapalnego i zmian próchniczych. Atakowana jest zębina, a następnie korzeń; ostatecznie osłabione zostaje połączenie zęba z kością.

Jedną z najczęstszych przyczyn paradontozy jest niewłaściwa higiena jamy ustnej, prowadząca do osadzania się kamienia nazębnego. Inne możliwe przyczyny rozwoju paradontozy to niektóre choroby przewlekłe (np. cukrzyca), spadek odporności organizmu, uraz dziąseł czy infekcje w obrębie jamy ustnej.

Leczenie wczesnej paradontozy sprowadza się do stosowania specjalistycznych past do zębów i płukanek, które można nabyć w sklepie dla stomatologów. Tego typu preparaty wykazują działanie antyseptyczne, ponadto łagodzą stan zapalny i krwawienie dziąseł. W przypadku bardziej zaawansowanych zmian konieczne może być wykonanie zabiegu kiretażu, czyli dokładnego usuwanie kamienia nazębnego oraz regeneracja dziąsła. Natomiast najbardziej zaawansowane zmiany, konieczne jest wykonanie zabiegu płatowego. Zabieg płatowy to inwazyjny zabieg, który pomaga uratować ząb przed przedwczesnym wypadnięciem. Polega on na pozbyciu się kamienia nazębnego, wycięcia zmienionej zapalnie tkanki oraz odbudowy kości. Dziąsło jest nacinane w celu odsłonięcia korzenia zęba, zmiany zapalne zostają usunięte, a kość zostaje zregenerowana dzięki zastosowaniu specjalistycznych materiałów kościozastępczych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium