Stłoczenie zębów – problem zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Stłoczenie zębów, określane także terminem „krzywe zęby” to jedna z wad zgryzu, polegająca na nachodzeniu zębów na siebie. Tego typu problemy ze zgryzem mogą pojawić się zarówno u dzieci, jak i w wieku dorosłym. W przypadku dzieci mówimy o pierwotnym stłoczeniu zębów, pojawiającym się najczęściej podczas wymiany zębów mlecznych na stałe. Wówczas stłoczeniu zębów sprzyja zbyt wczesna lub zbyt późna wymiana zębów mlecznych. W pierwszym przypadku ząb mleczny wypada zbyt wcześnie, a na jego miejsce przesuwają się pozostałe zęby mleczne, zajmując miejsce zębowi stałemu, który wyrzyna się nieco później. Natomiast w drugim przypadku – brak usunięcia zęba mlecznego, który się już rusza sprawia, że ząb stały wyrasta w innym miejscu, nachodząc na inny ząb.

W przypadku dorosłych mówimy o tzw. stłoczeniu wtórnym. Najczęstszą przyczyną jest wyrznięcie się ósemek, które napierają na pozostałe zęby i mogą prowadzić do nachodzenia zębów na siebie. Inną przyczyną stłoczenia zębów u dorosłych jest utrata zęba – dochodzi wówczas do wysuwania się zęba antagonistycznego z łuku przeciwnego. Także brak leczenia retencyjnego po zakończeniu leczenia ortodontycznego sprzyja powrotowi stłoczonych zębów do wyjściowej pozycji.

Leczenie stłoczenia zębów uzależnione jest od przyczyny pojawienia się tej nieprawidłowości. Z pomocą może przyjść taki asortyment stomatologiczny jak aparaty ortodontyczne czy aparaty retencyjne. Niekiedy konieczne może być usunięcie niektórych zębów. Leczenie jest konieczne – i to nie tylko ze względów estetycznych. Okazuje się bowiem, że stłoczeniu zębów mogą towarzyszyć problemy z połykaniem i mową – zwłaszcza u dzieci. Ponadto stłoczone zęby są trudniejsze w czyszczeniu, a zatem – bardziej podatne na rozwój zmian próchniczych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium