Znieczulenie u dziecka – jak pomóc małemu pacjentowi w walce z bólem

Wizyta małego pacjenta w gabinecie stomatologicznym to często przeżycie traumatyczne zarówno dla dziecka, jak i dla rodzica, który często nie ma pojęcia, jak można pomóc dziecku przezwyciężyć strach. Szczególnie traumatyczne okazują się być wizyty w gabinecie, gdzie zachodzi konieczność przeprowadzenia inwazyjnego zabiegu na zębach, wywołującego ból u pacjenta. Spanikowany rodzic oraz spanikowane dziecko, to największy koszmar każdego stomatologa, który zaczyna tracić kontrolę nad całą sytuacją i nie jest w stanie w bezpieczny sposób przeprowadzić całego zabiegu.

Niestety większość małych pacjentów bardzo źle znosi ból – niektóre dzieci są w stanie go wytrzymać go lepiej, inne znoszą go bardzo źle, dlatego doskonałym rozwiązaniem są nowoczesne materiały stomatologiczne, oferujące możliwość bardzo silnego miejscowego znieczulenia lub podania środków rozluźniających, które sprawią, że mały pacjent nie będzie tak zestresowany podczas wizyty. 

Na odczuwanie bólu bardzo duży wpływ ma sama psychika. Spokojne dziecko, które nie okazuje przerażenia, słysząc słowo dentysta, będzie znosiło ból zdecydowanie lepiej. Im bardziej pacjent jest nastawiony na nieprzyjemności podczas zabiegu, gdzie używane są głównie narzędzia stomatologiczne, tym intensywniej będzie odczuwał wszystkie bodźce, w tym także ból. Zanim się zapadnie decyzja o podaniu środków znieczulających, istotna jest rozmowa z dzieckiem i wyjaśnienie mu, dlaczego wizyta w gabinecie nie jest niczym strasznym i jak może się na nią przygotować. To pierwszy i najważniejszy krok, aby dziecko mogło poczuć się bezpiecznie na fotelu stomatologicznym. Jeśli jednak nie przynosi to spodziewanych rezultatów, to konieczne okazuje się zastosowanie innych metod. 

Wybór tej odpowiedniej zależy przede wszystkim od tego, czy dziecko boi się tylko i wyłącznie bólu, czy stres dotyczy samego pobytu w gabinecie. W przypadku pierwszej wymienionej sytuacji, powinno wystarczyć znieczulenie miejscowe, coś co jest podstawą zaopatrzenia stomatologicznego. Jego aplikacja polega na spryskaniu miejsca, w którym ma być docelowo przeprowadzany zabieg, co sprawia, że w tym miejscu niemalże nie czuć żadnej ingerencji stomatologa. Raczej nieczęsto zapada decyzja, aby podać znieczulenie miejscowe nasiękowe, jednak jeśli rzeczywiście zachodzi taka konieczność, to stomatolog może zdecydować się na takie rozwiązanie. Dla dzieci, które źle znoszą wizytę u stomatologa nie ze strachu przed bólem, a samą konieczność spędzenia czasu na fotelu, mogą otrzymać specjalny aparat/maskę poprzez który podawany jest gaz rozweselający. Jest to całkowicie bezpieczny proces, po którym nie występują nieprzyjemne skutki uboczne, a efekty stosowania gazu mijają na kilka minut po zakończeniu jego podawania. Pacjenci różnie odczuwają sedację wziewną, jednak na każdego z nich działa to rozluźniająca i odprężająco. 

Zadbanie o komfort psychiczny dziecka będącego na wizycie u stomatologa, jest podstawą do tego, aby w dorosłym życiu nie unikało wizyt dentystycznych. Im przyjemniejsze doświadczenia wyniesie się z dzieciństwa, tym mniejszy stres już w dorosłym życiu.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium