Zęby mleczne

Zdrowie jamy ustne małego dziecka jest wyjątkowo istotne i aby je zagwarantować należy przede wszystkim wprowadzić odpowiednią higienę zębów już od najmłodszych lat, a dobre nawyki będą także procentowały w przyszłości. Dodatkowo, utrzymanie zębów w zdrowiu będzie najlepszą gwarancją na to, że mały pacjent nie zrazi się do dentysty w wyjątkowo młodym wieku i będzie chętnie wybierał się na każdą wizytę umówioną w gabinecie.

Jeszcze nie niedawna można było usłyszeć o tym, że o zęby mleczne dziecka nie trzeba dbać, ponieważ i tak z czasem zostają wymienione na zęby stałe. Dentyści od wielu lat walczyli z tym błędnym stwierdzeniem i z niepokojem obserwowali tendencję rodziców do zaniedbywania leczenia zębów dzieci. Efektem takich działań jest przede wszystkim bardzo duże prawdopodobieństwo, że zepsute zęby mleczne będą także podłożem do zainfekowania zębów stałych, które dopiero zaczynają rosnąć w dziąsłach. Niestety dzieje się tak bardzo często, a skutkuje to tym, że materiały stomatologiczne zaczynają być potrzebne do załatania dziur w zębach jeszcze zanim maluch trafi do szkoły. 

O zęby mleczne trzeba dbać dokładnie tak samo, jak o zęby stałe i chociaż z użyciem innych metod, to niemniej dokładnie i skrupulatnie. Na każdym rodzicu spoczywa obowiązek nie tylko pilnowania swojej pocieszy, aby regularnie myła zęby, ale także zadbania o odpowiednio częste wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym, które pozwolą w bardzo krótkim czasie wykryć niepokojące zmiany na zębach, a dzięki temu, że współczesna stomatologia posiada także asortyment stomatologiczny dedykowany także najmłodszym pacjentom, nie ma żadnych problemów z wykonaniem u nich podstawowych zabiegów dentystycznych, mogących naprawić powstałe zmiany. Istotne także jest to, aby to także rodzice stanowili doskonały przykład dla swoich pociech i nie zaniedbywali codziennej higieny jamy ustnej. Każdy posiadający dzieci, musi mieć świadomość, że są one bardzo podatne na wpływ osób, które darzą sympatią i które są dla nich autorytetem. 

W tym przypadku doskonale sprawdza się powiedzenie, że czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci. Jeśli dziecku zostaną wpojone dobre nawyki za młodu, istnieje bardzo duża szansa, że pozostaną z nim także w dorosłym życiu, co zaowocuje zdrowymi zębami i promiennym uśmiechem. Warto także oswajać dziecko z przestrzenią gabinetu stomatologicznego, gdzie narzędzia stomatologiczne są nieodzownym elementem wszystkich zabiegów. Jeśli mały pacjent nie będzie kojarzył otoczenia gabinetu z czymś złym, to nie wyrobi sobie o dentystach złej i negatywnej opinii, która mogłaby być początkiem dentofobii – a choroba ta skutecznie uniemożliwia szansę na normalne leczenie.               

Słowem podsumowania – zęby mleczne są doskonałą nauką prawidłowej higieny przed wyrżnięciem się zębów stałych. Wybaczają trochę więcej błędów, jednak nie warto ich zaniedbywać, bo może to w efekcie doprowadzić do poważnych uszkodzeń w przyszłości, które trudno będzie wyleczyć.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium