Zdrowe zęby gwarantują zdrowie całego organizmu!

Najczęściej dbamy o nasze zęby tylko i wyłącznie… dla zębów, mało kto wie, że ich zdrowie bezpośrednio wiąże się ze zdrowiem całego organizmu i jego prawidłowym funkcjonowanie. Sprawa wydaje się wyjątkowo mało powiązana – w końcu jak coś, co jest w ustach i psując się tylko w buzi może negatywnie wpłynąć na cały organizm? Nie tylko jest to możliwe, ale i bardzo często zdarza się wielu ludziom. Niejednokrotnie szuka się problemu złego stanu zdrowia chodząc od specjalisty do specjalisty z marnym skutkiem. Nikt nie wie, co tak naprawdę jest przyczyną, zostajemy odesłani do kolejnych specjalistów, a efektów nie widać żadnych.

Z pozoru nie ma związku pomiędzy ogólnym zdrowiem organizmu i zębami, istnieje jednak kilka prostych zależności, które dostrzeże każdy człowiek, bez względu na swoją wiedzę medyczną czy doświadczenie. Zdrowe zęby zawsze będą służyły naszemu zdrowiu, a żeby można było je zakwalifikować jako zdrowe, to należy mieć na uwadze, że nie obejdzie się bez prawidłowej higieny jamy ustnej i częstych wizyt w gabinecie stomatologicznym, gdzie dentysta ma odpowiednie materiały dla stomatologów i bagaż wiedzy ze sobą. 

Najprawdopodobniej najdobitniejszą zależnością, jaką można łatwo przedstawić laikowi, jest brak zębów, który ma bezpośrednią przyczynę w problemach z gastrycznych i problemach trawiennych. Brak zębów oznacza znacznie gorsze rozdrobnienie pokarmu, co wiąże się z gorszym trawieniem, a słabsze trawienie oznacza ból żołądka i dłuższe trawienie pokarmów, żołądek musi wytworzyć znacznie więcej kwasu solnego, który w nadmiarze przyczynia się do powstawaniu refluksu żołądkowego czy wrzodów na żołądku. 

Nadmiar złych bakterii, które nie mogą zostać zwalczone przez te dobre, może stać się groźnym czynnikiem chorobotwórczym, które z czasem mogą przerodzić się w choroby ogólnoustrojowe. Podobnie sytuacja ma się w przypadku seniorów – badania wykazały, że ci, którzy nie posiadają stałych zębów, znacznie częściej chorują na demencję. Bakterie, które ciągle namnażają się w ustach mogą doprowadzić także do zapalenia płuc, spowodować problemy z nerkami, zwiększają ryzyko powstania chorób układu krążenia. 

Wszelkiego rodzaju drobnoustroje, w tym te, które bytują w jamie ustnej, przedostają się do krwiobiegu, który roznosi je po całym organizmie powodując licznie szkody i namnażając problemy ze zdrowiem. 

Zadbanie o swoje zęby ma bardzo wiele pozytywów i żadnych negatywów, może z wyjątkiem konieczności wydania pieniędzy na artykuły stomatologiczne i wizytę w gabinecie, ale każdy powinien mieć świadomość, jak ważny to obowiązek, a przy okazji wiedzieć, dlaczego jest to tak istotna sprawa oraz posiadać świadomość konsekwencji, które wynikają z niestosowania się do profilaktyki zębów. Ta wiedza nie tylko pozwala unikać problemów, ale także stwarza realną szansę odpowiednio szybkiego reagowania na zagrożenia i oznaki problemów zdrowotnych, które mogą być wynikiem zaniedbań higieny jamy ustnej.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium