Zawód stomatolog

Zawód stomatolog

Pacjenci na ogół podchodzą do stomatologów z dystansem – dla nich jest to tylko osoba, która fachowo zajmie się jego jamą ustną, a w dodatku zdarza się, że wywołuje ból. Nikt nie zastanawia się, jak ciężką orką jest prowadzenie gabinetu, ani ile cech musi łączyć w sobie jedna osoba, aby sprawnie go prowadzić, zapewniając pacjentom wszystko to co najlepsze.

Stomatolog to także… przedsiębiorca

Przedsiębiorczość to cecha, która muszą nabyć wszyscy dentyści prowadzący swój gabinet. Przedsiębiorczość jest niezbędna, aby poprowadzić własną działalność gospodarczą, czerpać z niej zysk, a jednocześnie cieszyć się z zadowolonych pacjentów, którzy napędzają biznes. Wydawać się może, że jest to rzecz błaha, bo każdy ma zadatki na przedsiębiorcę, a dostępność wielu kursów na rynku pozwala podnieść swoje kwalifikacje, jednak nie każdemu prowadzenie biznesu sprawia przyjemność – w końcu są to dodatkowe obowiązki, więcej papierkowej roboty, konieczność walki z urzędami, prowadzenie kampanii marketingowych, zarządzanie finansami firmy oraz konieczność dbania o cały asortyment stomatologiczny i nowe sprzęty.

Odpowiednia reklama jest zawsze istotna, ale szczególnie ważna bywa w sytuacjach, w których biznes zaczyna się dopiero rozkręcać. Konkurencja pomiędzy gabinetami jest bardzo duża. Można założyć, że w średniej wielkości mieście istnieje przynajmniej kilkanaście gabinetów stomatologicznych, które dobrze prosperują i posiadają już swoich stałych klientów, którzy niechętnie przeniosą się w nowe miejsce. Zadanie jest niebotycznie trudne i wymaga bardzo dużych nakładów pracy w zakresie reklamy, ale… zwykle samo to nie wystarcza. Konkurencyjne muszą być także ceny, przy zachowaniu wysokiej jakości usług. Najprostszą, najszybszą i najchętniej wybieraną metodą jest kupno średniej klasy sprzętu, jednak wtedy na jakości zwykle tracą materiały dla stomatologów, których używa się w codziennej pracy. To droga na skróty, która na dłuższą metę może przynieść więcej szkody niż pożytku. Warto zorientować się w rynku i znaleźć miejsce, gdzie zaopatrzenie gabinetów dentystycznych będzie konkurencyjne cenowo. Nie sposób w tym momencie nie wspomnieć o naszym sklepie DentalTree, który posiada najniższe ceny na rynku oraz bardzo szeroki wybór asortymentu. Taka praktyka poskutkuje możliwością pozostania przy takiej samej cenie danej usługi, stosując jednocześnie lepsze materiały stomatologiczne.

Stomatolog jest także… psychologiem

Praca stomatologa to stały i bezpośredni kontakt z ludźmi, niejednokrotnie kłopotliwy, czasem żenujący. W trakcie zabiegów, które trwają dłużej niż wizyta kontrolna pojawia się dialog pomiędzy dentystą a pacjentem, który wypełnia ciszę, a skoro pojawia się rozmowa, to i wypływają na wierzch kłopotliwe tematy. Stomatolog musi nauczyć się, jak reagować na niektóre z poruszanych przez pacjenta kwestii, musi nauczyć się być taktownym oraz dyskretnym (zwłaszcza pracując w małej miejscowości, gdzie wszyscy się znają). Umiejętność słuchania swoich pacjentów jest także kluczowa w celu zrozumienia ich potrzeb oraz oczekiwań względem gabinetów stomatologicznych. Psychika dentysty musi charakteryzować się bardzo dużą odpornością na krytykę – bynajmniej nie chodzi tu o odcinanie się od niej, a raczej zdolność do wyciągania wniosków z konstruktywnej krytyki i wprowadzanie zmian do gabinetu, jego struktury i sposobu funkcjonowania.

Można powiedzieć, że stomatolog to przysłowiowy człowiek-orkiestra, łączy w sobie wiele zawodów jednocześnie, musi cechować się wielozadaniowością i szeroką wiedzą, która nie dotyczy tylko i wyłącznie obszaru stomatologii. Decydując się na zostanie dentystą, trzeba mieć na uwadze te kilka czynników, które pozwalają zostać lekarzem idealnym oraz czerpać przyjemność z prowadzenia gabinetu stomatologicznego i poczuć się spełnionym zawodowo.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium