Zapalenie miazgi zęba

Zapalenie miazgi zęba jest schorzeniem, które dotyka bardzo wielu pacjentów. Najczęstszym objawem tej choroby jest bardzo silny ból, który zmusza pacjenta do wizyty w gabinecie stomatologicznym. Aby prawidłowo przeprowadzić leczenie, niezbędna jest celna diagnostyka oraz odpowiedni wybór metody, która pozwoli zminimalizować powikłania i pozwoli szybko wrócić pacjentowi do pełni zdrowia.

Najczęstszą przyczyną zapalenia miazgi jest zaawansowana próchnica. Niejednokrotnie zdarza się, że choroba zaczyna się wewnątrz zęba, przez co na wizycie kontrolnej nie zawsze dentysta jest w stanie zauważyć zmiany. Pacjenci mają również tendencję do bagatelizowania pierwszych symptomów, mogących świadczyć o stanach zapalnych, wymagających natychmiastowej interwencji specjalisty. Do takiego stanu może dojść na skutek nieprawidłowo przeprowadzonego leczenia – źle oszlifowanych zębów, czy urazów mechanicznych, które powodują nagłe odsłonięcie miazgi i wystawienie jej na działanie szkodliwych czynników, co wymaga szybkiej interwencji dentysty, który posiada materiały stomatologiczne, mogące szybko zażegnać problem. W przypadku urazów mechanicznych zdrowa miazga zęba, która jest jedynym unerwionym (dodatkowo silne) elementem zęba, bardzo silnie reagującym na ból podczas kontaktu z czynnikami zewnętrznymi. 

W przypadku, w którym dochodzi do zapalenia miazgi przez czynniki mechaniczne (zewnętrzne), dentysta najpierw sprawa, czy miazga jest żywa. Stosuje się do tego celu specjalne narzędzia stomatologiczne, pozwalające ocenić jej stan. W przypadku, kiedy stomatolog stwierdza, że istnieje szansa na odratowanie zęba, miazgę pokrywa się specjalnymi preparatami o bardzo silnym działaniu biobójczym, mającymi na celu zapobiec jej dalszemu obumieraniu i infekcji. 

Zapalenie miazgi przebiega etapowo, gdzie pierwsze dwa etapy (z trzech) można wyleczyć względnie szybko i bez skomplikowanych powikłań dla pacjenta. Pierwszy etap trwa bardzo krótko i wiąże się z chwilowy bólem, najczęściej w trakcie spożywania słodkich pokarmów czy picia napojów gazowanych. Krótkotrwały moment dyskomfortu najczęściej nie motywuje pacjentów do szybkiej wizyty w gabinecie – a szkoda, bo im szybsza reakcja profesjonalisty, tym większa szansa na uratowanie zęba. W przypadku infekcji, która postąpiła daleko, konieczne może okazać się wdrożenie leczenia kanałowego. Dzięki niemu stomatolog może usunąć zainfekowaną miazgę, co pozwoli zachować naturalnego zęba w łuku. Asortyment stomatologiczny pozwala także na wybielenie zębów, które przeszły zabieg endodontyczny, po którym zawsze tracą swój naturalny odcień i z czasem szarzeją. Najgorszą sytuacją, do której można doprowadzić, jest martwica miazgi, która z czasem przechodzi w zgorzelinę. Wyprowadzenie zęba z takiego stanu wymaga największych nakładów pracy ze strony stomatologa, ponieważ najpierw trzeba wyczyścić zgorzel, czyli wyłuszczyć martwą miazgę, a następnie przeprowadzić leczenie kanałowe. 

Dla pacjenta najważniejsze jest, aby odpowiednie wcześnie wdrożyć leczenie i pozbyć się nieprzyjemnych konsekwencji zaistniałej sytuacji. Im szybciej pacjent zareaguje, tym większe szanse na pomyślne zakończenie leczenia.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium