Zadbaj o uśmiech swojego dziecka

Uśmiech twojego dziecka będzie tak piękny i zdrowy, jak o niego zadbasz i dobrze wyjaśnisz dziecku, dlaczego higiena zębów i jamy ustnej jest kluczowa. O zęby naszej pociechy trzeba zadbać już od najmłodszych lat, a najlepiej od wczesnych miesięcy. Mitem jest stwierdzenie, że o zęby u niemowląt nie trzeba dbać, a proces ten powinno się zacząć dopiero od wyrżnięcia się pierwszych zębów mlecznych.

Każdy świadomy rodzić, któremu zależy na tym, aby jego dziecko miało jak najlepszy start, aby wejść w ten etap życia, który jest już etapem samodzielności i brakiem stałej kontroli dobrych nawyków przez rodziców. Dla wielu rodziców jest to moment krytyczny, przez który trudno jest im przejść, co często skutkuje tym, że dzieci mają problemy z usamodzielnieniem się i wyrobieniem w sobie nawyków  systematyczności, który jest jednym z podstawowych w przypadku dbania o higienę jamy ustnej. 

Higiena jamy ustnej niemowlaka powinna się rozpocząć jeszcze przed ząbkowaniem, mogą w tym pomóc materiały dla stomatologów, które są przewidziane także na stosowanie domowej profilaktyki, która pozwala nie dopuścić do zainfekowania zębów, które jeszcze się nie wyrżnęły. Jest to jedyny sposób zapobiegania próchnicy, która może siać spustoszenie zarówno w jamie ustnej małego dziecka, jak i dorosłego człowieka. Przemywanie dziąseł niemowlaka jest czynnością, która wymaga wiele delikatności i wyczucia, aby nie poranić delikatnej tkanki. W dobrze wyposażonym gabinecie dentystycznym, gdzie asortyment stomatologiczny obejmuje zarówno profilaktykę małych pacjentów, jak i dorosłych można znaleźć specjalne nakładki na palec, które pomagają delikatnie masować i odkażać jamę ustną. 

W momencie, kiedy dziecku zaczynają pojawiać się pierwsze zęby warto zaopatrzyć się w szczoteczkę, która jest przystosowana do stosowania u małych dzieci. Jej główną cechą powinno być miękkie włosie, które nie będzie podrażniało dziąseł, a delikatnie pielęgnowało zęby. Taka szczoteczka musi mieć też odpowiednią wielkość główki, aby bez trudno dotrzeć w każdy zakamarek w jamie ustnej dziecka. To jeszcze moment, kiedy dziecko nie jest samodzielne i szczotkowanie zębów leży w obowiązku rodzica. Może to jednak być doskonała szkoła systematyczności i wdrożenia dobrych nawyków w stały tryb życia dziecka. Warto dołożyć do wyjaśnienie dziecku, dlaczego pewne kwestie związane z higieną są istotne. 

Kolejny etap, który wiąże się z tym, aby dziecko rozpoczęło samodzielne szczotkowanie zębów. Trzeba tutaj zwrócić uwagę przede wszystkim na pastę, jaką dziecku się podaje. Dwulatek będzie już wiedział, że nie należy jej połykać, ale trzeba wziąć pod uwagę, że czasem może zdarzyć się taka sytuację, dlatego przeznaczona dla dziecka pasta powinna być dedykowana maluchom. Jest to istotne także dlatego, że zęby mleczne potrzebują trochę innej dawki fluoru i pozostałych pierwiastków do prawidłowego wzrostu. Istotna również jest szczoteczka do zębów – jej twardość oraz wielkość główki. Niestety sam „sprzęt” nie wystarcza, najistotniejsza w tym wszystkim jest technika szczotkowania, która dopełnia całości i pozwala uzyskać maksymalnie dobre rezultaty.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium