Ząb za ząb, czyli autotransplantacja zęba

Obecnie za najnowocześniejszą i przynoszącą najlepsze efekty estetyczne i funkcjonalne metodą uzupełniania braków w uzębieniu jest wszczepienie implantów zęba. Implant składa się z mocowanej w kości żuchwy lub szczęki tytanicznej śruby, na której mocowana jest korona zębowa. Alternatywą dla takich akcesoriów stomatologicznych może być autotransplantacja zęba, polegająca na przeszczepieniu własnego zęba pacjenta w inne miejsce. 

Zazwyczaj takie rozwiązanie stosuje się u dzieci i młodzieży, czyli w tej grupie wiekowej, gdzie niemożliwe jest wszczepienie implantów stomatologicznych. Tytanowych śrub nie mocuje się w kości aż do momentu pełnego wykształcenia wyrostków zębowych. Autotransplantacja zęba jest natomiast możliwa – a skuteczność takiego zabiegu jest bardzo wysoka. W celu przeszczepienia najlepiej jest wybierać zęby z niezakończonym rozwojem korzenia, gdyż nie wymagają one leczenia kanałowego w konsekwencji obumarcia miazgi. Można przeszczepiać także zawiązki zębowe, czyli zęby pozostające wciąż w dziąsłach. Ząb może być wszczepiany bezpośrednio w świeżym zębodole powstałym po ekstrakcji, a także w zębodole utworzonym specjalnie w wygojonym już dziąśle. 

Wskazaniem do autotransplantacji zęba jest m.in. rozległa próchnica skutkująca ekstrakcją zęba, utrata zęba w wyniku urazu, obecność zębów zaklinowanych lub ektopowych, a także wrodzone braki zębowe w jednym łuku, z jednoczesnym występowaniem w drugim łuku stłoczeń i zębów nadliczbowych. Zazwyczaj do autoprzeszczepu wykorzystywane są zęby przedtrzonowe, które mogą być przeszczepiane w miejsce innych zębów przedtrzonowych, a także siekaczy. W tym drugim przypadku konieczne jest odpowiednie opracowanie zęba – w tym celu wykorzystywane są korony zębowe lub licówki wykonane z odpowiednich kompozytów stomatologicznych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium