Wypełnienie wypełnieniu nierówne

Próchnica to najczęstsza choroba zębów, z jaką spotkał się każdy człowiek. Nieleczona może prowadzić do bardzo wielu zmian w jamie ustnej, a w bardzo zaawansowanym stanie może doprowadzić do utraty zęba, a czasem nawet kilku, jeśli zdąży zainfekować otaczające zęby. Każdy, kto usłyszał od dentysty to słowo, wie że jej następstwem jest konieczność założenie wypełnienia stomatologicznego, potocznie nazywanego plombą. Jeszcze kilkanaście lat temu najczęściej wybieranym materiałem było wypełnienie z amalgamatu, jednak obecnie postępowy rynek zaczął stosować coraz bardziej postępowe rozwiązania, które pozwolą na taką odbudowę zęba, aby w dalszym ciągu spełniał on swoje funkcje i nie stracił pierwotnych właściwości.

 

Dobry stomatolog wie, że każdego pacjenta należy traktować indywidualnie i dobranie odpowiedniego wypełnienia zależy od osobistych preferencji pacjenta, ale także od stanu zęba i jego kondycji oraz problemu, z jakim trzeba się uporać. Obecnie zaawansowane materiały dla stomatologów pozwalają na doskonałe dopasowanie plomby do pacjenta i jego zębów. 

Rodzaje wypełnień 

Najtańszym i najczęściej stosowanym materiałem w przypadku wypełnień jest amalgamat. Mimo tego, że jest on najmniej estetycznym materiałem do wypełnień, głównie ze względu na jego kolor, który jest ciemnoszary a czasem nawet czarny, stosuje się do do wypełnień zębów bocznych. Z pewnością na jego korzyść przemawia fakt, że jest to plomba refundowana przez NFZ i jest jedynym wypełnieniem zębów bocznych opłacanym przez fundusz. 

Drugim najpopularniejszym, cieszącym się coraz większą sławą, wypełnieniem są wypełnienia światłoutwardzalne. Można tutaj wyróżnić tutaj dwa rodzaje wypełnień: swiatłoutwardzalne i chemoutwardzalne. Te pierwsze są  częściej  i chętniej wybierane przez stomatologów. Konsystencją przypominają plastelinę, są bardzo trwałe i dosyć łatwe w przygotowaniu. Materiały chemoutwardzalne składają się z dwóch osobnych substancji proszku i płynu, które zmieszane razem tworzą jednolitą masę, twardniejącą po upływie odpowiedniego czasu.

Są jednak znacznie droższe od wypełnień z amalgamatu chociaż swoja barwą bardzo wiernie odzwierciedlają naturalną barwę zębów, dlatego coraz częściej wybierane są przez pacjentów. 

Najwierniej kolor odwzoruje wypełnienie stworzone z porcelany. Są bardzo odporne na działanie czynników zewnętrznych, zwykle są stosowane w przypadku bardzo dużych ubytków.

 

Cena a jakość 

Należy się spodziewać tego, że jakość będzie szła w parze z ceną. Im tańsza plomba, tym mniej istotna staje się kwestia estetyki. Właściwości fizyczne plomby również różnią się w zależności od ceny. Amalgamat jest najmniej trwałym materiałem, z kolei porcelana nie ma konkurencji. Niestety często wybór wypełnienia podyktowany jest właśnie zasobnością portfela, tracąc przy tym często na pozostałych, równie istotnych, właściwościach plomby.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium