Wypełnianie ubytków – z czym to się je?

Wypełnianie ubytków w zębach jest jednym z najczęściej wykonywanych przez stomatologów zabiegów. Taka konieczność zachodzi w momencie, w którym na zębach pojawia się próchnica, mogąca w najdalej postępujących konsekwencjach doprowadzić do konieczności wykonania zabiegu ekstrakcji.

Dla przeciętnego pacjenta sprawa zaczyna się komplikować w momencie, w którym zaczyna uświadamiać sobie mnogość wszystkich materiałów, jakimi powstałe dziury można łatać. A świadomość tego, co może wydarzyć się po użyciu konkretnych środków i wiedza, kiedy powinno się które stosować, może niejednokrotnie okazać się przydatna.

Stosując najprostszy i możliwe jak najmniej skomplikowany podział można stwierdzić, że materiały stomatologicznesłużące do wypełnień podzielić można na 4 podstawowe grupy. Podział ten będzie w dalszym ciągu bardzo uproszczony, jednak dla pacjenta powinien być wystarczającym obrazem, co zostanie zaaplikowane w jego zęby. 

Kompozyty 

Są z całą pewnością grupą najczęściej używanych materiałów do wypełnień w gabinecie stomatologicznym, ponieważ stosuje się je w przypadkach, które zwykle pojawiają się w gabinetach stomatologicznych. W samej kategorii kompozytu można śmiało wyróżnić dwie podgrupy:

  • kompozyty światłoutwardzalne,
  • kompozyty chemoutwardzalne.

Każdy z nich ma swoje wady oraz zalety, przy czym należy mieć na uwadze fakt, że zdecydowanie więcej zalet mają kompozyty światłoutwardzalne, czyli osiągające pełną twardość pod wpływem światła UV. Stomatolog, dla którego podstawą jest asortyment stomatologiczny bardzo wysokiej jakości, będzie miał w swojej ofercie tylko dobre jakościowo materiały dla stomatologów i dzięki kompozytowi światłoutwardzalnemu odbudowanie zęba w sposób estetyczny nie będzie stanowiło żadnego wyzwania. Kompozyty chemoutwardzalne pozwalają również uzyskać bardzo dobre efekty wizualne, jednak nie dorównują możliwościom kompozytom światłoutwardzalnych. 

Kompomery 

Kompomery wykorzystywane są najczęściej do wypełniania ubytków w zębach mlecznych. Posiadają bardzo dużą zdolność do uwalniania dużych ilości fluoru, dlatego stosuje się je w sytuacjach, w których istnieje bardzo duże ryzyko wystąpienia próchnicy wtórnej – fluor bardzo mocno hamuje procesy powstawania próchnicy.

Glassjonomery 

Ich estetyka nie jest na najwyższym poziomie, ponieważ są znacznie jaśniejsze niż wypełnienia kompozytowe i raczej nie stosuje się ich jako wypełnienia stałe, a raczej tymczasowe, których głównym zadaniem jest podleczenie konkretnego zęba, ew. jako podkład w głębokim ubytku. 

Ormocery 

W Polsce jeszcze mało popularne ze względu na cenę, jaką generuje zabieg z ich użyciem. Ormocerem nazywa się zmodyfikowaną ceramikę, który powstał z matrycy na bazie żywicy oraz nanowypełniacza. Ich kolor jest w stanie bardzo mocno zbliżyć się do naturalnej kolorystyki zęba, więc pod względem estetycznym nie ustępują klasycznym kompozytom. 

Oczywiście w dużej części wybór tego, jaki asortyment stomatologiczny zostanie użyty w konkretnym przypadku pozostaje decyzją stomatologa, ale jeśli przyjdzie pacjentowi dokonać jakiegokolwiek wyboru to dobrze jest orientować się w standardach.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium