Wypalenie zawodowe u stomatologa

Zawód stomatologa, to według badań jedna z najtrudniejszych, a zarazem najbardziej opanowanych przez kobiety profesji. Trudność bycia stomatologiem, to problem bardzo złożony i wielowymiarowy, dotyczący zarówno strefy fizycznej, jak i umysłowej. Praca stomatologa potrafi być bardzo wycieńczająca, stąd duży odsetek osób cierpiących na wypalenie zawodowe. Problem ten dotyka coraz częściej młodych osób, które w większości dopiero rozpoczynają swoją karierę zawodową. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest bardzo wiele, a sam temat rozległy, postaramy się jednak przybliżyć najczęstsze powody, przez które wypalenie zawodowe ma tak ogromny zasięg. 

Stomatologia jest dziedziną wiedzy, która wymaga pracy z człowiekiem 

Chociaż stwierdzenie to wydaje się być banalne, to sprawa nie jest tak oczywista, jak na pozór się wydaje. Praca z pacjentem wymaga bardzo dużego zaangażowania emocjonalnego oraz empatii, zrozumienia leków i obaw pacjentów oraz umiejętności podejścia do każdego z nich indywidualnie. Każdy człowiek jest inny, ma odmienne oczekiwania i potrzeby, dlatego do każdego z nich trzeba zastosować indywidualny plan leczenia, odrębne materiały stomatologiczne i postarać się zrozumieć, czego pacjent oczekuje po zakończonej wizycie. Ciągłe gonienie za czyimiś pragnieniami jest bardzo wyczerpujące psychicznie dla stomatologa, wymaga bezustannego skupienia i otwartości na potrzeby innych. 

Stomatolog pracuje ciężko fizycznie 

Praca stomatologa, to bycie w ciągłym ruchu. Większość czasu spędza się na nogach, przez co niejednokrotnie cierpi kręgosłup, pojawiają się także problemy z żylakami i spuchniętymi kostkami. Niejednokrotnie pojawia się konieczność podnoszenia ciężkich przedmiotów, niektóre narzędzia stomatologiczne wymagają użycia dużej siły. W tak wymagającym fizycznie zawodzie, warto zorientować się, jakie ćwiczenia powinno się codziennie wykonywać, aby odciążyć organizm i nie narażać się na poważne konsekwencje zdrowotne. Niestety często okazuje się, że dentyści, zwłaszcza Ci, którzy prowadzą własny gabinet, nie mają czasu na wdrożenie aktywności fizycznej, która mogłaby im pomóc. 

Stomatologia ciągle się rozwija, a wraz z nią powinien rozwijać się stomatolog 

Stomatologia jest bardzo postępową dziedziną wiedzy, wymagającą stałego poszerzania kwalifikacji, aby móc świadczyć usługi na najwyższym poziomie. W przeciągu roku może zmienić się bardzo wiele – zaopatrzenie stomatologiczneciągle podwyższa swoje standardy, oferowane rozwiązania są w stanie pomóc wyleczyć nawet z pozoru beznadziejne przypadki. To duże wyzwanie dla dentysty, który wiedzę te musi zdobywać niejednokrotnie we własnym zakresie, uczestnicząc w licznych szkoleniach, pozwalających mu uczyć się nowych technologii. Dla niektórych, zarówno tych prosto po studiach, jak i pracujących w zawodzie długie lata, proces ten może być problematyczny. 

Widać czarno na białym, dlaczego praca stomatologa jest tak wymagającym zawodem, który potrafi przytłoczyć nadmiarem obowiązków i zadań, a także fizycznym zmęczeniem. Dobrymi stomatologami mogą zostać tylko ci, którzy pracują w zawodzie z pasją i oddaniem, przezwyciężając wszystkie przeciwności.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium