Wyhoduj swój ząb

Hodowle zębów - to będzie możliwe

Stomatologia rozwija się każdego dnia – zmienia się sposób pracy w gabinetach, pojawiają się nowe możliwości, o których jeszcze kilka lat temu nikt nawet nie myślał. Nowe rozwiązania są nie tylko udogodnieniami dla pacjentów, część z nich opiera się także na rozmaitych usprawnieniach w gabinetach, które służą głównie dentystom i poprawiają komfort ich pracy. Jednym z największych osiągnięć nauki jest możliwość regeneracji tkanki zębowej.

W niedalekiej przeszłości utrata zęba – bez względu na to, czy to na skutek ekstrakcji, czy poprzez uraz mechaniczny – wiązała się z permanentnymi brakami w uzębieniu. Pierwszym wielkim krokiem, pozwalającym odzyskać zdrowy i piękny uśmiech, okazały się protezy zębowe. Rozwiązanie to jednak było niedoskonałe ze względu na konieczność wstawienia całego łuku zębowego lub jego znacznej części, co doprowadziło do tego, że z protez korzystali najczęściej ludzie starsi, którzy mieli poważne braki w uzębieniu i bez żalu podejmowali decyzję o usunięciu pojedynczych zębów naturalnych, aby wstawić pełną protezę. Z czasem na rynku pojawiły się implanty – nowoczesne narzędzia stomatologiczne pozwalały dzięki temu na wstawienie pojedynczych zębów lub renowację całego uzębienia. To rozwiązanie okazało się niemalże strzałem w dziesiątkę – utrata zębów nie wiązała się już z nieestetycznym uśmiechem, a pozostałe zdrowe zęby nie przemieszczały się dzięki temu w łuku zębowym. Wielu pacjentów decydowało się nawet na usunięcie zdrowych zębów i wstawienie w całej jamie ustnej implantów ze względu na zdecydowanie mniej problematyczna higienę i możliwość wyeliminowania bolączek wynikających z problemów z próchnicą.

Najnowsze badania dowodzą, że przy walce z próchnicą w niedługim czasie asortyment stomatologiczny może okazać się zbędny. Wszystko za sprawą możliwości pobrania komórek z tkanek zęba, które będą w stanie zregenerować uszkodzenia wywołane próchnicą. Zastosowanie takiego rozwiązania to krok naprzód przede wszystkim dla pacjentów, borykających się z koniecznością częstych wizyt w gabinecie stomatologicznych.

Nowoczesna technologia to także postęp w leczeniu endodontycznym, które podobnie jak w przypadku ubytków próchnicowych, może przestać funkcjonować w dotychczasowej znanej formie. Priorytetem jest regeneracja częściowo zmienionej chorobowo tkanki zęba, a w przypadku nieodwracalnych zmian – możliwości wypełnienia zainfekowanej miazgi na nową z użyciem biokomórek. Dzięki temu wszystkie funkcje zęba zostają zachowane, nie dojdzie też do jego obumarcia.

Ostatnim, i najbardziej pożądanym etapem, jest możliwość wyhodowania nowych zębów, które z powodzeniem zastąpią te naturalne w razie ich utraty. Jest to poważny krok w przyszłość, pozwalający osiągnąć nowy poziom stomatologii. Dzięki temu, że materiały stomatologiczne stają się coraz bardziej przyszłościowe i potrafią doskonale odwzorować naturalne uzębienie, jest to rozwiązanie doskonałe, zwłaszcza w kwestii wstawiania nowych zębów, które mogą zostać odrzucone przez organizm. W przypadku skorzystania z komórek, które zostały wyekstrahowane z organizmu pacjenta, ryzyko to zostaje zredukowane niemalże do minimum.

Dzięki takiej technologii, to co jeszcze do niedawna wydawało się czystą abstrakcją, w dobie dzisiejszej myśli technologicznej, może stać się realne. Istotne jest, aby w odpowiedni sposób i umiejętnie z niej korzystać. Póki co pozostaje czekać nam na testy wykonywane przez naukowców w celu sprawdzenia, jak to rozwiązanie będzie się sprawdzało w realnych przypadkach klinicznych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium