Wyciągi ortodontyczne – niezbędny element leczenia ortodontycznego stałym aparatem

 

Leczenie ortodontyczne umożliwia spełnienie marzenia o idealnie prostym uśmiechu. Doskonałe efekty przynosi noszenie stałego aparatu ortodontycznego, mocowanego na przedniej powierzchni zębów. Większości osób stały aparat ortodontyczny kojarzy się z takimi elementami jak:

- zamki mocowane do zębów przy pomocy kleju; mogą być metalowe, ceramiczne lub kompozytowe

- łuki ortodontyczne mocowane do zamków

- ligatury podtrzymujące łuki w szczelinie zamka

Niezwykle istotnym elementem aparatu są także wyciągi ortodontyczne. Są to elastyczne gumki stanowiące mobilny element aparatu stałego. Pełnią one rolę analogiczną do śruby ortodontycznej w ruchomym aparacie ortodontycznym. Odpowiednie rozmieszczenie i napięcie gumek, które mocowane są na wskazanych przez ortodontę zębach. Wyciągi ortodontyczne (tzw. gumki) mają na celu przesuwania poszczególnych zębów oraz dopasowywania położenia górnych i dolnych zębów. O ile zamki i łuki mają na celu prostowanie zębów, o tyle wyciągi ortodontyczne służą wyrównaniu zgryzu, czyli dopasowaniu zębów i szczęk.

Wyciągi ortodontyczne pacjent zakupuje np. w sklepie dla stomatologów, po czym zakłada je sobie samodzielnie – wystarczy kilka prób, aby bez problemu mocować gumki na aparat. Wyciągi ortodontyczne warto wymieniać co kilka godzin, gdyż z czasem tracą wytrzymałość i stają się mało elastyczne. Najlepiej zmieniać je co 3 – 4 godziny, np. po posiłkach. Zazwyczaj powinny być noszone przez całą dobę, także podczas snu i w trakcie posiłków.

W pierwszych kilku dniach noszenia wyciągów ortodontycznych pacjent może odczuwać ból szczęk i zębów, jednak dyskomfort ten ustępuje samoistnie po kilku dniach. Nie należy wówczas zdejmować gumek, gdyż spowalnia to proces leczenia; a kluczem do efektywnego leczenia ortopedycznego jest systematyczność w noszeniu wyciągów ortodontycznych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium