Szczoteczka do zębów – jaką wybrać?

 

Rzecz z pozoru prosta – w końcu wszyscy korzystają ze szczoteczki do zębów, jednak jak wykazują badania, niewiele osób jest w stanie wybrać prawidłową i dostosowaną do indywidualnych potrzeb szczoteczkę. Według badań a także obserwacji stomatologów, najczęściej kieruje nami cena i nie jest to złe rozwiązanie, nie zawsze warto przepłacać, jednak dobrze zorientować się, na co należy zwracać uwagę – bez względu na to, czy szczoteczka, którą mamy w planach kupić jest z wyższej czy niższej półki cenowej.

 

Pierwsza zasada – twardość włosia

Zdecydowanie najbardziej podstawową zasadą jest dobór odpowiedniego rodzaju twardości włosia szczoteczki, które odpowiada za prawidłowe szczotkowanie zębów. Przede wszystkim, aby wybrać odpowiednią szczoteczkę, należy udać się do odpowiedniego źródła, gdzie dentyści zaopatrują się w materiały dla stomatologów. Tam można liczyć na najwyższą jakość towaru oraz troskę o zdrowie i dobro pacjenta. Szczoteczka dostosowania do faktycznych potrzeb jej użytkownika  jest kluczem do prawidłowej higieny jamy ustnej, a jak powszechnie wiadomo o zęby trzeba dbać, bo dostajemy tylko jeden komplet na całe życie.

 

Można wyróżnić trzy rodzaje włosia, spotykanego w szczoteczkach do zębów, które swoim stopniem twardości odpowiadają odpowiedniej pielęgnacji jamy ustnej i są odzewem na indywidualne potrzeby pacjenta.

Szczoteczka o najtwardszym włosiu stworzone zostały do „zadań specjalnych” i powinny być stosowane przez osoby, które bardzo często sięgają po używki, mogące wpłynąć na osadzanie się osadów i płytki nazębnej znacznie częściej i intensywnej, niż u osób, które nie są narażone na kontakt z substancjami tego typu. Twarde włosie bardzo intensywnie czyści i osoby, które mają wrażliwe dziąsła, mogą je w ten sposób bardzo mocno podrażnić. Dla tych, którzy cierpią na problemy ze zdrowiem dziąseł, poleca się szczególnie delikatne szczoteczki z miękkim włosiem, które nie będą powodowały podrażnień, obrzęku i zaczerwienienia dziąseł. Jeśli należysz do osób o problematycznych dziąsłach, zaopatrz się się w szczoteczkę w miejscy, gdzie dentyści mogą kupić asortyment dla stomatologów lub bezpośrednio w gabinecie – konsultacja ze specjalistą w tym przypadku jest wyjątkowo wskazana.

Najbardziej podstawowym typem szczoteczek są te o włóknach średnich i średnio-twardych. Doskonale sprawdzą się w przypadku osób, które mają zdrowie zęby i dziąsła, a do tego nie są narażenie na dodatkowe przebarwienia.

 

Długość włókien i dodatkowe „ulepszacze”

Można spotkać klasyczne szczoteczki, które mają po prostu odpowiednio wyprofilowane włosie i nie posiadają żadnych dodatkowych elementów, jednak jeśli chodzi o podstawową higienę jamy ustnej i zadanie, jakie powinna spełnić szczoteczka, są one zdecydowanie wystarczające. Szczoteczki, które posiadają włókna stworzone z gumy posiadają zdolność do polerowania, co prawda efekt po umyciu zębów taką szczoteczką jest lepszy, jednak jest to aspekt bardziej z kategorii wizualnych niż prawidłowej higieny; szczoteczki te zwykle też są trochę droższe.

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium