Systemy łączące i wytrawiacze w stomatologii

W przebiegu leczenia zachowawczego zębów istotne znaczenie ma wypełnienie ubytku zębowego odpowiednim kompozytem. Aby takie postępowanie było skuteczne, niezbędne jest silne związanie kompozytu wypełniającego z powierzchnią zębów. Gwarantuje to długotrwałe utrzymywanie się wypełniacza, a także minimalizuje ryzyko rozwoju próchnicy wtórnej, czyli zmian próchniczych powstałych pod wypełnieniem. W celu zapewnienia odpowiednio silnego wiązania kompozytu z zębem konieczny jest zabieg wytrawienia szkliwa i zębiny.

 

W celu wytrawienia tkanki zęba stosowane są preparaty, które przenikając w głąb szkliwa rozpuszcza komponentę nieorganiczną i zwiększa powierzchnię szkliwa zdolną do wiązania się z preparatem. Szkliwo zawiera około 96% hydroksyapatytów, dzięki czemu dobrze poddaje się wytrawianiu. Z kolei zębina zawiera około 70% hydroksyapatytów i 20% kolagenu, co czyni z niej tkankę trudniejszą do opracowania. W przypadku zębiny konieczne jest pobycie się z jej powierzchni tzw. warstwy mazistej, a także oczyszczenie kanalików zębinowych z zalegających w nich zanieczyszczeń. Kolejną korzyścią z wytrawiania zębiny jest odsłonięcie włókien kolagenowych, co umożliwia penetrację żywicy w głąb zębiny. W kolejnym etapie opracowywania zęba na wytrawioną powierzchnię zęba aplikowany jest bond, czyli specjalny klej. Z jednej strony wiąże się on z powierzchnią zęba, a z drugiej – łączy się z wypełnieniem kompozytowym.

 

Obecnie coraz częściej stosowane są preparaty umożliwiające jednoczesne wytrawienie zęba oraz łączenie kompozytów. Dzięki zastosowaniu takich nowoczesnych materiałów stomatologicznych możliwe jest szczelne związanie kompozytu z zębem, co chroni oczyszczony ubytek przed oddziaływaniem czynników zewnętrznych i nawrotem próchnicy.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium