Symptomy wskazujące na to, że możesz potrzebować leczenia kanałowego

Kondycja zębów może bezpośrednio wpływać na zdrowie całego organizmu, dlatego tak ważne jest jak najszybsze wyleczenie wszelkich ubytków w zębach. Niekiedy jednak dochodzi do rozwoju znacznych ubytków czy uszkodzeń tkanki zęba – i wówczas rozwija się infekcja, wymagająca leczenia kanałowego. Decyzję o wdrożeniu leczenia kanałowego podejmuje stomatolog, a cała procedura wymaga wykorzystania specjalistycznych narzędzi stomatologicznych.

Istnieje kilka niepokojących objawów, które mogą wskazywać na konieczność leczenia kanałowego. Jednym z najważniejszych jest utrzymujący się ból zęba, odczuwany nie tylko w obrębie samego zęba, ale także linii dziąsła. Ten ból jest wynikiem uszkodzenia nerwu zlokalizowanego w miazdze zęba. Uczucie może być bardzo intensywne podczas gryzienia podczas jedzenia czy ucisku na ząb. Drugi niepokojący objaw to nadwrażliwość na ciepło lub zimno, mogąca sugerować infekcje w obrębie nerwu zęba. Oczywiście – taki stan należy odróżnić od utrzymującej się przez dłuższy czas nadwrażliwości osobniczej; niepokojące jest natomiast nagłe pojawienie się nadwrażliwości , często dotyczącej konkretnego zęba i współwystępującej z dolegliwościami bólowymi.

Co jeszcze może sugerować infekcję miazgi zęba? Warto zwrócić uwagę na mniej charakterystyczne objawy, takie jak stan zapalny i obrzęk dziąseł, szczególnie zlokalizowany wokół jednego zęba, a także przebarwienie w obrębie zęba. Przyczyną zmian w barwie zęba może być tocząca się w tkance zęba infekcja, rozległy ubytek tkanki twardej oraz przebarwienia spowodowane obecnością krwi w miejscu infekcji. Wspomniane symptomy powinny niezwłocznie skłonić do wizyty u stomatologa, który podejmie decyzję dotyczącą odpowiedniego leczenia. Ma to kluczowe znaczenie dla zachowania jak największego obszaru tkanek twardych zęba i zapobiegnięcia ekstrakcji zęba.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium