Suchość w jamie ustnej – jak wpływa na stan zębów?

Kserostomia, czyli suchość w jamie ustnej, jest powszechną dolegliwością dotykającą nawet 65% ludzi. Suchość w jamie ustnej występuje, gdy gruczoły ślinowe nie wytwarzają wystarczającej ilości śliny, aby utrzymać wilgotność w jamie ustnej. Suchość w ustach może być efektem ubocznym niektórych schorzeń, stosowania leków lub innych czynników.

Poniżej wymieniono typowe objawy suchości w ustach:

- suchość w jamie ustnej i gardle

- nasilone pragnienie

-pękające usta i kąciki ust

- rany wokół i w jamie ustnej

- ból gardła.

Ślina neutralizuje kwasy bakterii w jamie ustnej. Ułatwia również żucie i połykanie oraz wspomaga trawienie. Kiedy usta są suche, kwasy w jamie ustnej są bardziej skoncentrowane i częściej powodują próchnicę i choroby dziąseł. Ślina pomaga również zębom wchłaniać kluczowe minerały, w tym wapń i fluor. Bez wystarczającej ilości śliny zęby mogą stać się słabsze i podatne na uszkodzenia.

Bez wystarczającej ilości śliny, język i dziąsła stają się bardziej podatne na stan zapalny. Bez względu na wiek niektóre proste nawyki mogą pomóc poprawić przepływ śliny w jamie ustnej. Warto żuć miętową gumę do żucia, przyjmować spore ilości wody, unikać alkoholu oraz kofeiny, a także słonych pokarmów; ponadto niewskazane jest oddychanie przez usta. Tych kilka prostych zmian pomoże zredukować suchość jamy ustnej i ochronić zęby i dziąsła przed rozwojem związanych z kserostomią zmian chorobowych.

Leczenie kserostomii obejmuje – o ile to możliwe – wyeliminowanie przyczyny suchości w jamie ustnej, a także objawowe leczenie stanów zapalnych. Można zastosować m. in. płukanki z chlorheksydyną czy nadtlenkiem wodoru, a także specjalistyczne zawiesiny do pędzlowania jamy ustnej, które nabyć można w stacjonarnym lub internetowym sklepie dla stomatologów.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium