Stres w zawodzie stomatologa

Praca stomatologa jest wyjątkowo odpowiedzialnym zawodem, który wymaga stalowych nerwów oraz sprawności fizycznej i manualnej. Po wielu godzinach intensywnej pracy, wysiłku zarówno fizycznego jak i umysłowego, nietrudno paść na fotel i nie mieć siły, aby się z niego podnieść i zając się obowiązkami, które generuje życie osobiste. Stąd też stomatolodzy bardzo często czują wypalenie zawodowe, a po czasie przestają sobie radzić ze stresem, jaki wywołuje każdy zabieg wykonywany u pacjenta – bez względu na to, czy stomatolog ma już lata praktyki za sobą, czy to dopiero początek praktyki zawodowej. Oczywiście bezdyskusyjny jest fakt, że z latami odporność na stres staje się coraz większa wraz z upływem lat, to jednak zawsze z tyłu głowy pozostaje świadomość, że wykonując zabieg bierze się także odpowiedzialność za zdrowie danego pacjenta. 

Stomatolodzy to ludzie najczęściej zapracowani, którzy posiadają zdecydowany nadmiar obowiązków. Każdego dnia ich ilość przytłacza, co w wielu przypadkach, niestety, kończy się wieloma problemami ze zdrowiem fizycznym, ale też i psychicznym. Bardzo trudno jest przystosować się do takiego trybu życia, warto więc znać nie tylko metody na odciążenie organizmu, ale także wiedzieć, jakie mogą być konsekwencji w sytuacji, w której pozwolimy, aby stan ten się pogłębiał. 

Wypalenie zawodowe efektem nadmiaru stresu?

Dentysta, który wchodzi do gabinetu, rzuca spojrzeniem na jego narzędzia stomatologiczne i czuje, że ogarnia go w tym momencie zrezygnowanie i niechęć, cierpi na wypalenie zawodowe. Efektem tego jest brak chęci, aby przyjść do pracy, co jest jedną z najczęstszych przyczyn, dla których pacjenci niechętnie korzystają z usług danego gabinetu. Niechęć do pracy bardzo często powoduje rozkojarzenie, które w przypadku zawodu stomatologa może nieść bardzo poważne konsekwencje.

Konieczność zachowania bardzo dużej czujności przez cały czas bycia w pracy jest bardzo męcząca nie tylko psychicznie, ale i, wbrew pozorom, fizycznie. Wracając do domu po ciężkim dniu trudno znaleźć siłę na domowe obowiązki, nie wspominając o potrzebie zrobienia czegoś dla siebie samego.

Każdy z zawodów, który wymaga stałego kontaktu z pacjentem, obciąża mocno psychikę, dodatkowo każda z profesji zajmująca się leczeniem drugiego człowieka, wymaga wzięcia bardzo dużej odpowiedzialności za cudze zdrowie, co generuje mnóstwo stresu i obciąża psychikę dentysty. Aby dać sobie maksymalnie duże poczucie bezpieczeństwa i komfort psychiczny warto zadbać o to, aby było to możliwe. Wpływa na to przede wszystkim komfort pojawiający się w trakcie przeprowadzania zabiegów, który najłatwiej uzyskać, mając pełną świadomość tego, jakie materiały stomatologiczne i jakiej klasy są wykorzystywane w trakcie pracy z uzębieniem pacjenta. Pewność tego, na czym się pracuje, jest bardzo ważnym czynnikiem dla każdego stomatologa. Nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o czas, w którym stomatolog pracuje z pacjentem, ale także o skuteczność zabiegu po czasie od jego wykonania. Zadowolony pacjent to ten, który nie musi wracać do gabinetu, aby ponownie wykonać ten sam zabieg na tym samym zębie.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium