Rak jamy ustnej – stomatolog czy onkolog?

Odpowiednio wcześnie wykryty rak jamy ustnej daje aż 80% szans na przeżycie, niestety bardzo wielu pacjentów trafia do onkologia z bardzo zaawansowanym stadium raka, który jest już bardzo trudny do leczenia. Takim pacjentom lekarze daje pomiędzy 3-10 lat życia. Rokowania są przerażające i bezlitosne, ale jeśli spojrzeć na to tak, że wcześnie wykryty daje aż 80% na całkowite wyleczenie, sytuacja zmienia się diametralnie.

 

Rak jamy ustnej jest jednym z trudniejszych do wyleczenia, często przybiera złośliwą formę i atakuje bardzo ważne narządy w ciele człowieka, które stanowią dla onkologów problem w procesie leczenia. Profilaktyka w walce z rakiem jamy ustnej jest bagatelizowana – zarówno ze strony stomatologów, którzy mimo posiadają odpowiedni asortyment dla stomatologów, a także duże zaplecze wiedzy i umiejętności oraz ze strony pacjentów, a to przecież o ich zdrowie, a czasem i życie, toczy się gra.

Profilaktyka ze strony stomatologa

 

Profilaktyka w walce z rakiem powinna być realizowana przy każdorazowej wizycie w gabinecie stomatologicznym. Dentysta, który jest świadomy, jakie czynni mogą wywołać raka jamy ustnej, od razu będzie wiedział, na co zwrócić uwagę, co znacznie podniesie możliwości wczesnego wykrycia zmian nowotworowych, a w efekcie pozwoli na maksymalnie skuteczną walkę z chorobą. Badanie profilaktyczne nie powinno ograniczać się tylko i wyłącznie do oględzin wnętrza jamy ustnej. Zorientowany dentysta powinien wiedzieć, że zmiany zachodzące na zewnątrz twarzy też mogą być objawem zmian nowotworowych. Badanie węzłów chłonnych również wlicza się w profilaktykę i nie powinno zostać pominięte. Symetria twarzy także jest w stanie powiedzieć bardzo wiele i dla dobrego stomatologa może być również elementem badania profilaktycznego. Odpowiednie materiały dla stomatologów stwarzają lekarzom lepsze warunki do prowadzenia badań profilaktycznych niż pacjentom w ich domowym zaciszu, jednak nie oznacza to, że można zbagatelizować uważnego oglądania siebie samego każdego dnia!

 

Profilaktyka ze strony pacjenta

Każdego dnia powinniśmy uważnie obserwować swoje ciało. Jeśli tylko pojawiają się jakieś niepokojące nas obawy, nie powinniśmy ich pod żadnym pozorem bagatelizować – pamiętajmy, że 80% szans pojawia się tylko i wyłącznie w momencie, kiedy zmiany zostaną odpowiednio wcześnie wykryte. Bardzo wiele osób bagatelizuje małe zmiany, licząc na to, że znikną same lub są niegroźne. To poważny błąd, który może bardzo wiele kosztować. Wszystko, co wywoła nasz niepokój, a przynajmniej powinno go wywołać, natychmiast należy zgłaszać lekarzowi.

Pacjenci, trafiając do stomatologa, który nie wykonuje badań profilaktycznych, nie domagają się tego od dentysty, a powinni – bowiem to o ich zdrowie chodzi. Badanie profilaktyczne nie jest przywilejem.

Zdarzają się także sytuacje odwrotne, to lekarz chce przeprowadzić badanie profilaktyczne, a pacjent nie wyraża na nie zgody lub widać dużą niechęć do tego zabiegu. Taka postawa mówi tylko tyle, że dana osobowa jest całkowicie nieświadoma ryzyka wynikającego z zaniedbania badań. Z pacjentem nie wykazującym chęci do współpracy warto przeprowadzić rozmowę, być może negatywne podejście wynika z braku odpowiedniej wiedzy.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium