Plomba – dlaczego jej odpowiedni wybór jest tak ważny?

 

Wizyta u dentysty nie zawsze wiąże się tylko i wyłącznie zajrzeniem do jamy ustnej i wyznaczeniem terminu kolejnej wizyty kontrolnej. Często okazuje się, że pomiędzy kolejnymi wizytami coś złego zaczęło się dziać w którymś z zębów i wymaga od interwencji specjalisty, który rozwiąże problem i nie pozwoli mu rozwijać się dalej. W przypadku niewielkich ubytków w zębach, które nie wymagają leczenia kanałowego ani wyrwania, stosuje się plomby – plomby w liczbie mnogiej, bo ich rodzajów jest cała masa, o czym można się przekonać przeglądając sieć i wchodząc w internetowy sklep dla stomatologów, który oferuje profesjonalne wyposażenie do gabinetów.

 

Stosunek cena-jakości

 

Niestety, jak to często w życiu bywa, jakość idzie bardzo mocno w parze z ceną. Im droższe wypełnienie, tym większa gwarancja, że plomba założona przez stomatologa będzie trwała i nie zajdzie konieczność jej przedwczesnej wymiany. Jest to o tyle istotne, że każdorazowo chcąc umieścić wypełnienie, stomatolog jest zmuszony zebrać trochę zdrowego zęba, co przy zabiegu którymś z kolei może doprowadzić do konieczności podjęcia się leczenia kanałowego zęba, który początkowo był tylko do zaplombowania.

 

Mając już na uwadze powyższe informacje, powinna rodzić się świadomość, że taniej nie zawsze znaczy lepiej, a w przypadku stomatologii jest to jedynie droga na skróty, prowadząca do coraz to większych problemów ze stanem swojego uzębienia.

 

Skąd bierze się tak duża rozbieżność cenowa?

 

Im lepsze jakościowo zastosowane materiały, tym wyższa cena za usługę. Aby móc zorientować się w rynku stomatologicznym i mieć jako takie rozeznanie w rynkowych cenach samego produktu,z  którego powstaje plomba, można odwiedzić sklep online DentalTree, który kompleksowo zaopatruje gabinety stomatologiczne w materiały dla stomatologów. W takim miejscu widać czarno na białym, że głównym czynnikiem jest rodzaj wybranego wypełnienia, dopiero później dochodzi cena samej usługi.

 

Plomby można jasno i wyraźnie podzielić na dwa rodzaje – te, które są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia oraz takie, za które trzeba zapłacić bez względu na to, czy pacjent jest ubezpieczony czy też nie.

 

Te, które są refundowane są, niestety, trochę gorszej jakości – trudniej uzyskać pożądany kształt, gdyż pracować przy wypełnieniu trzeba znacznie szybciej. To generuje także problem estetyki, tak naprawdę refundowane wypełnienia nie nadają się do pracy z przednimi zębami, gdyż zwykle odstają mocno kolorystycznie oraz trudno jest opracować ich idealny kształt.

 

Znacznie lepszym rozwiązaniem są plomby światłoutwardzalne, gdzie w trakcie opracowania ich przez stomatologa nie zachodzi konieczność pośpiechu, ponieważ materiał uzyskuje odpowiednią twardość dopiero pod wpływem lampy. Dodatkowym atutem jest trwałość takiej plomby, dobrze założona potrafi nie sprawiać kłopotów przez długie lata i odpowiednio zabezpieczać ubytek.

 

Zatem czy warto oszczędzać? Niestety na to pytanie nie można odpowiedzieć jednoznacznie, trzeba potraktować je indywidualnie, wszystko zależy od zasobności portfela i efektu, jaki chce się uzyskać

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium