Pierwsze zęby u dziecka

 

Narodziny nowego członka rodziny przeżywają wszyscy jej członkowie, bez względu na to, czy są dalszymi czy bliższymi krewnymi malucha. Stres związany z rodzicielstwem z pewnością jest jednak największy, w końcu to na rodzicach spoczywa największa odpowiedzialność za prawidłowy rozwój, wychowanie i zdrowie dziecka. Jednym z pierwszych problemów, z jakimi przyjdzie się zmierzyć rodzicom jest ząbkowanie, które niejednokrotnie jest przyczyną wielu nieprzespanych nocy.

 

Pierwsze ząbki pojawiają się u niemowląt w bardzo różnym przedziale czasowym. Najczęściej między 5 miesiącem a pierwszym rokiem życia. Jest to jeszcze okres, kiedy wizyta w gabinecie dentystycznym, gdzie profesjonalny asortyment stomatologiczny jest w stanie dokonać tego, czego nie zrobimy w domy, nie jest aż tak potrzebna. Wystarczy wiedzieć, jak jesteśmy w stanie pomóc dziecku, aby zminimalizować odczuwany ból i w miarę bezproblemowo przejść okres wyżynania się pierwszych ząbków.

 

Walka z bólem

Najczęstszym problemem, na jaki trafiają rodzice z przypadku niemowląt ząbkujących, jest ból spowodowany przebijaniem się się zębów spod dziąseł. Dzieci potrafią być wtedy płaczliwe i niechętne do zabawy, może się także zdarzyć, że nie będą przejawiały apetytu i zaczną grymasić przy jedzeniu, a to wszystko przez ból. Dlatego tak ważne jest, aby go zminimalizować lub całkowicie wykluczyć. Nie potrzeba do tego żadnego profesjonalnego sprzętu, a także dentysta i materiały dla stomatologów, którymi się posługują nie są w stanie pomóc bardziej niż domowe sposoby i podstawowe leki z apteki. Jedyne czego wymaga się od rodzica to zaangażowania i przestrzegania zaleceń na ulotce leków, które będziemy stosować.

W przypadku bolesnego ząbkowania doskonal sprawdzą się maści dostępne w aptece, zawierające substancje przeciwbólowe, które wciera się bezpośrednio w dziąsła. Ich działanie jest chłodzące i przeciwbólowe, a także wiele z nich posiada antybakteryjne właściwości, zapobiegające rozwojowi bakterii. Równie skutecznym i sprawdzonym sposobem są gryzaki i zabawki wypełnione płynem, które można schłodzić w lodówce i w dać dziecku go gryzienia. Można także delikatnie masować dziąsła przy użyciu lekko zwilżonego gazika, owiniętego wokół palca, który pomoże uśmierzyć ból i złagodzi swędzenie.

W okresie ząbkowania niezmiernie ważna jest higiena zarówno rączek dziecka i zabawek oraz całego otoczenia. Dzieci w tym czasie bardzo wiele przedmiotów wkładają do buzi, aby zminimalizować swędzenie, spowodowane wyżynaniem się ząbków i nietrudno o infekcję.

 

W trakcie całego tego procesu nie należy zmuszać niemowlaka do niczego, czego sam nie chce zrobić lub zjeść – zwłaszcza nie należy zmuszać do jedzenia, jeśli dziecko nie chce jeść, bo może to doprowadzić do większych problemów w przyszłości i urazu psychicznego. Nie należy się również przejmować momentem, kiedy pojawiają się pierwsze zęby, bo wyrastają nawet do 1,5 roku. Trzeba także pamiętać, aby w momencie, kiedy pojawią się wszystkie zęby mlecznie, pojawić się na wizycie kontrolnej w gabinecie stomatologicznym i dokonać pierwszego przeglądu jamy ustnej oraz ułożenia zębów, co jest wyjątkowo ważne już w fazie wzrostu.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium