Paradontoza - niepozorna choroba prowadząca do utraty zębów

Utrata zębów spowodowana paradontozą – to nie mit

Paradontoza to poważna choroba, która może doprowadzić do bardzo licznych konsekwencji, o których wielu ludzi nie ma pojęcia, bądź nie chce zdać sobie sprawy z tego, że jeśli nie zostanie wyleczona przez profesjonalistę, to skutki mogą być bardzo nieprzyjemne. Warto zaznaczyć, że na najbardziej zaawansowaną postać paradontozy cierpi aż 8% ludzi! Ta liczba pozwala wyobrazić sobie, jak wielu choruje na jej mniej zaawansowane stadium. Dane statystyczne przerażają i są ostatnim dzwonkiem alarmowym dla osób, które wciąż zwlekają z diagnozą i upewnieniem się, czy cierpią na paradontozę. Jeśli zostanie ona zdiagnozowana odpowiednio wcześnie, daje bardzo duże szanse na bezproblemowe wyleczenie, którego rezultaty staną się szybko widoczne, a zmiany, jakie zdążyła poczynić choroba, zostaną szybko odwrócone, co da pewność całkowitego powrotu do zdrowia.

Jak zaczyna się paradontoza?

Brak odpowiedniej higieny jamy ustnej to pierwszy czynnik, mający determinujący wpływ na rozwój choroby. Oczywiście nie jest to jedyna rzecz, która pozwala na rozprzestrzenianie się bakterii dewastujących naszą jamę ustną. Duży wpływ na to ma także stosowanie używek - tytoń, kawa, nawet mocna herbata mogą mieć znaczący udział w procesie rozwijania się parodontozy.

Nieregularne i niedokładne mycie zębów powoduje odkładanie się kamienia i płytki nazębnej. Z czasem bakterie te sięgają głębiej, dostając się pod dziąsła, czyniąc coraz większe szkody i spustoszenie w jamie ustnej. Skuteczna walka z paradontozą opiera się głównie dentyście, który posiada odpowiedni asortyment stomatologiczny, aby móc rozpocząć skuteczną walkę z chorobą, co pozwala na maksymalnie szybką reakcję, która natychmiast zatrzymuje wszystkie negatywne i nieprzyjemne skutki, jakie wiążą się z tym, co niesie ze sobą paradontoza.

Jakie są jej skutki?

Początkowe stadium nie daje zbyt wielu objawów, dlatego bardzo często jest lekceważone przez pacjentów i traktowane jako chwilowa niedogodność, która z czasem przejdzie samoistnie – i faktycznie często tak się dzieje, dolegliwości z czasem mijają, jednak szybko wracają ze zdwojoną siłą. Efekt przemijających objawów będzie utrzymywał się praktycznie do ostatniego stadium paradontozy, czyli momentu, w którym zaczynają krwawić dziąsła, zęby lekko chwiać, zatraca się tkanka i kości, czyli elementy będące podporą dla zębów, co w efekcie prowadzi do całkowitej ich utraty.

Stomatolodzy bardzo intensywnie uczulają na objawy, które powinny zaniepokoić każdego odpowiedzialnego pacjenta, ponieważ to choroba, która sieje spustoszenie w jamie ustnej i w przypadku braku jej leczenia może zmusić pacjenta do konieczności założenia implantów lub noszenia protezy. Dyskomfort spowodowany brakami w uzębieniu utrudnia zarówno życie towarzyskie, jak i kontakty zawodowe.

Jaka jest w tym wszystkim rola stomatologa?

Przede wszystkim uświadamiać swoich pacjentów, mówić im o konsekwencjach, wynikających ze zignorowania zaniedbania pierwszych objawów. Starać się nie tylko pouczać, ale także dawać praktyczne porady, które pacjent jest w stanie wykorzystać w profilaktyce. Warto mówić nawet o rzeczach na pozór oczywistych - stomatolodzy niejednokrotnie zderzają się z sytuacją, w której pacjent mimo świadomości prawidłowej profilaktyki, pomija kilka jej etapów lub nie stosuje się do nich zbyt dokładnie. To doskonały przykład na to, jak istotna jest rozmowa o prawidłowej higienie jamy ustnej. Bardzo wielu ludzi uważa, że paradontoza to choroba dotykająca tylko starsze osoby, przez co młodzi niejednokrotnie lekceważą wszystkie objawy, mogące wskazywać na tę chorobę. Istotne jest także to, aby uświadomić swoim pacjentom, że profilaktyka to nie tylko odpowiednia higiena jamy ustnej, ale także niektóre zabiegi wykonywane w gabinecie stomatologicznym, mające na celu usunięcie kamienia nazębnego i nawisających brzegów poprzez skaling. Dzięki temu pacjenci będą znacznie bardziej świadomie dbać o swoje zęby i skrupulatnie pilnować terminów wizyt kontrolnych w gabinecie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium