Niewłaściwa higiena jamy ustnej

Zdrowe dziąsła są jasnoróżowe, jędrne i ściśle przylegają do twoich dziąseł. Natomiast zapalenie dziąseł objawia się pojawieniem ciemnoczerwonych, spuchniętych i delikatnych dziąseł. Mogą łatwo krwawić podczas szczotkowania i nitkowania, ponadto może pojawić się nieświeży oddech i cofanie się linii dziąseł. Nieleczone zapalenie dziąseł może prowadzić do choroby dziąseł zwanej zapaleniem przyzębia. Zapalenie przyzębia może rozprzestrzeniać się na tkankę i kość pod dziąsłami i prowadzić do utraty zębów.

Chociaż u każdego może rozwinąć się zapalenie dziąseł, następujące czynniki mogą zwiększyć ryzyko:

- palenie lub używanie tytoniu do żucia.

- niewłaściwa higiena jamy ustnej

- suchość w ustach

- podeszły wiek.

- złe odżywianie, w tym niedobór witaminy C.

- uzupełnienia dentystyczne, które nie pasują prawidłowo.

Jeśli rozwinie się zapalenie dziąseł a nie zostanie podjęte odpowiednie leczenie, może to prowadzić do zapalenia przyzębia, które jest poważną infekcją dziąseł, która niszczy kość i tkankę miękką wspierającą zęby. Zapalenie przyzębia może prowadzić do utraty zębów. Nowe badania sugerują również, że zapalenie przyzębia może odgrywać rolę w innych problemach zdrowotnych, w tym w niektórych nowotworach, chorobie Alzheimera, chorobach serca i chorobach układu oddechowego.

Leczenie stanów zapalnych wymaga odpowiedniej pielęgnacji jamy ustnej, z wykorzystaniem antybakteryjnych past do zębów i płynów do płukania – takie specjalistyczne produkty można zakupić m. in. w sklepach dla stomatologów. Natomiast terapia w gabinecie stomatologicznym obejmuje usuwanie złogów naddziąsłowych, aplikowania preparatów antybakteryjnych, a niekiedy także pokrycia recesji dziąseł przy pomocy specjalistycznych narzędzi stomatologicznych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium