Nici retrakcyjne

Brzeg dziąsła to tkanka wrażliwa na wszelkie uszkodzenia, zatem wykonanie wielu procedur stomatologicznych wymaga specjalnego zabezpieczenia tego obszaru dziąseł. Ma to na celu zabezpieczenie linii dziąseł przed wieloma procedurami stomatologicznymi, a także zwiększenie dokładności wycisku. Nić retrakcyjna to narzędzie dentystyczne służące do opracowania dziąseł w leczeniu chorób i wad uzębienia w sytuacjach, w których manipulacje wykonywane są w pobliżu brzegu dziąseł. Takie nici są szeroko stosowane w stomatologii zachowawczej, chirurgicznej i ortopedycznej, a także w stomatologii dziecięcej w leczeniu zębów stałych.

Celem każdego procesu retrakcji dziąseł jest odchylenie wolnego brzegu dziąsłowego. Nici retrakcyjne stosowane są w następujących sytuacjach:

- ochrony dziąsła podczas szlifowania zębów, usuwania kamienia nazębnego i płytki nazębnej

- zatamowania krwawienia podczas opracowywania dziąseł pod mosty i korony

- wykonywania wycisków ortodontycznych (użycie nici retrakcyjnych pozwala na precyzyjne odwzorowanie zarysu zęba, zwłaszcza na granicy preparacji i tkanek miękkich)

- przyżyciowej amputacji miazgi

Nici retrakcyjne różnią się grubością, typem uformowania (plecione, skręcane), mogą być impregnowane lub nienasączone. Nici mogą być wykonane z bawełny, poliestru czy poliamidu, a do ich impregnacji stosowany może być np. siarczan glinu lub chlorek glinu. Nici retrakcyjne dostępne są w kilku rozmiarach.

Nici retrakcyjne wyróżniają się znaczną wytrzymałością, nie strzępią się i nie wkręcają w wiertła. Są giętkie i idealnie dopasowują się do kształtu brzegu dziąsła; nie spowalniają czasu wiązania mas wyciskowych. Nici można nabyć w sklepie dla stomatologów, a ich zakup można uzupełnić o preparaty do impregnacji nici retrakcyjnych, a także instrument do upychania nici.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium