Metody leczenia przodozgryzu

Przodozgryz to jedna z najrzadziej występujących wad zgryzu, która wyróżnia się charakterystycznym wysunięciem do przodu wargi dolnej bądź brody. Wyróżnia się następujące rodzaje przodozgryzu:

- przodozgryz całkowity (wysunięty do przodu jest cały dolny łuk zębowy)

- przodozgryz częściowy (wysunięta jest jedynie przednia część łuku zębowego)

- przodozgryz rzekomy (zahamowany jest wzrost szczęki ku przodowi, przez co łuk dolny wydaje się być nadmiernie wysunięty)

Występowanie przodozgryzu wiąże się z powstaniem charakterystycznych zmian w wyglądzie twarzy. Poza wspomnianym nadmiernym wysunięciem ku przodowi brody i wargi dolnej, zauważalny jest bardziej pociągła twarz. Przodozgryz to nie tylko defekt estetyczny – wada ta uniemożliwiać może prawidłowe żucie, może zaburzać proces oddychania oraz sprzyjać wadom wymowy.

Przodozgryz może towarzyszyć wadom wrodzonym, a także rozwinąć się w efekcie oddziaływania takich czynników zewnętrznych jak ssanie kciuka czy zbyt wysokie ułożenie głowy dziecka podczas snu.

Leczenie przodozgryzu najczęściej wymaga stosowania aparatu ortodontycznego. U dzieci posiadających wyłącznie zęby mleczne wykonywane jest szlifowanie guzków na powierzchni zębów, co ułatwia cofanie się żuchwy. W przypadku uzębienia mieszanego lub stałego zalecane jest noszenie aparatu ortodontycznego, a w przypadku uzębienia mieszanego można jeszcze rozważyć takie akcesoria stomatologiczne jak:

- płytka Schwartza

- Twin Block

- inne ruchome aparaty ortodontyczne.

U dorosłych z przodozgryzem stosuje się wyłącznie stałe aparaty ortodontyczne. Natomiast jeśli wada zgryzu jest bardzo zaawansowana, konieczne może być przeprowadzenie zabiegu operacyjnego. Plan leczenia zawsze ustalany jest indywidualnie i zazwyczaj przynosi bardzo zadowalający efekt.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium