Medycyna estetyczna cieszy się coraz większą popularnością. Ludzie chcą być piękniejsi, chcą wyglądać młodziej. Możliwość dokonania drobnych korekt w swoim wyglądzie jest cenione głównie przez panie, dla których aparycja jest wyjątkowo istotna, jednak nie tylko – coraz więcej mężczyzn również decyduje się na małe zmiany, chociaż nie tak inwazyjne, jak w przypadku kobiet. Dentyści również podnoszą swoje kwalifikacje w tym kierunku i działają na płaszczyźnie stomatologii estetycznej, pomagając swoim pacjentom nie tylko osiągnąć piękny uśmiech, ale często także wykonują bardziej skomplikowane zabiegi.
Warto wspomnieć, że stomatolog to osoba, która na co dzień zajmuje się bardzo precyzyjną pracą, ma obycie z podawaniem znieczuleń nasiękowych i wiedzę medyczną, która w połączeniu z odpowiednimi szkoleniami i kursami, pozwoli mu poszerzenie swojej wiedzy i zakresu wykonywanej pracy. Jest to także dobre rozwiązanie, które docenią także pacjenci, korzystający już z usług danego gabinetu. Taki lekarz nie tylko zna swojego pacjenta i prowadzi go od kilku lat, ale także wie, jaki asortyment stomatologiczny wykorzystać do poszczególnych zabiegów i jak wyglądało jego dotychczasowe leczenie. Zaczynając świadczyć usługi z zakresu medycyny estetycznej, zdecydowanie łatwiej jest pozyskać pacjentów właśnie takiej osobie – która zbudowała już swój wizerunek.
Mówiąc o świadczeniu przez dentystę usług z zakresu medycyny estetycznej, nie można ograniczać się tylko do wybielania zębów, zakładania aparatów ortodontycznych czy licówek. Stomatolog, po odbyciu odpowiednich kursów, może wykonywać np. zabiegi z użyciem Botoxu. Potrzeba jednak do tego specjalistycznej wiedzy, która można zdobyć poprzez uczestnictwo w kursach. Przede wszystkim trzeba przyswoić sobie wiedzę z zakresu medycyny estetycznej twarzy, szyi oraz dekoltu, a także przystosować gabinet, wyposażyć go w nowe narzędzia stomatologiczne i te służące do wykonywania zabiegów z zakresu medycyny estetycznej.
Trzeba jednak zachować w tym zdrowy rozsądek i znać umiar. Dentysta nie jest chirurgiem, dlatego są pewne granice w kwestii zabiegów, jakie powinien wykonywać. Stół operacyjny i chirurgia powinny zostać dla chirurgów, którzy swoją specjalistyczną wiedzę zdobywali przez lata nauki.
Wdrażanie swoich usług powinno odbywać się stopniowo, wraz z rozbudową gabinetu o nowe materiały stomatologiczne, powinna zostać wprowadzona także medycyna estetyczna. Zanim jednak to nastąpi, warto zrobić małe rozeznanie wśród pacjentów i zorientować się, na jakie zabiegi najchętniej by się zdecydowali. Pozwoli to uniknąć sytuacji, w której nie znajdą się pacjenci, chętni skorzystać z nowych usług gabinetu stomatologicznego.
Połączenie medycyny estetycznej i stomatologii, to zdecydowanie lepsze i pewniejsze rozwiązanie niż dermatologii z medycyną estetyczną. Głównym powodem jest obycie lekarza stomatologa z podawaniem znieczuleń czyli umiejętność pracy z igłą. Jest to bardzo duży atut, który wpłynie także na jakość usług z zakresu medycyny estetycznej.