Masy wyciskowe – jak wybrać odpowiednią

 

Zadbanie o piękny uśmiech jest dzisiaj w modzie. Jednak w kwestii pobierania wycisków, to także kwestia zdrowia. Wady zgryzu mogą prowadzić do poważniejszych schorzeń, jak chociażby nadmierne ścieranie się szkliwa lub wypadanie zębów w bardzo młodym wieku.

Dlatego coraz częściej młodzi ludzie, chociaż to nie jest regułą - starsi też zaczynają doceniać prawidłowy zgryz, noszą aparaty ortodontyczne. Jednak aby można było założyć aparat, najpierw trzeba pobrać wycisk – i tutaj do gry wchodzą masy wyciskowe.

 

Aparat ortodontyczny musi zostać dopasowany indywidualnie do jamy ustnej pacjenta, dlatego najpierw należy zrobić wycisk, na podstawie którego aparat zostanie dopasowany i pozwoli na jego idealne dobranie. 

Masy wyciskowe – czym się od siebie różnią 

Można wyróżnić trzy podstawowe rodzaje mas wyciskowych, które różnią się od siebie właściwościami i sposobem przygotowania. Od wyboru odpowiedniej masy zależy jakość wycisku i jego właściwości fizyczne. 

Pasty wyciskowe – przygotowanie pasty jest wyjątkowo proste i bardzo mało czasochłonne. Pasty zawsze są w dwóch tubkach – jedna zawiera katalizator, a druga masę podstawową. Aby stworzenie wycisku były możliwe, konieczne jest użycie tych dwóch tubek jednocześnie. Pastę wyciska się w równych ilościach – proporcje muszą takie pozostać, aby masa była prawidłowo przygotowana! - nie można ilością operować dowolnie. 

Masy alginatowe – jedna z popularniejszych metod pobierania wycisków i najczęściej wybierane materiały dla stomatologów. Są bardzo proste w przygotowaniu, wystarczy zimna woda i materiał, który należy z nią wymieszać. Czas wiązania jest bardzo krótki, wystarczy od 30 sekund do 2 minut – w zależności od wybranej masy. Ogólnie przyjęta zasada jest taka, że im szybszy czas wiązania, tym lepiej zarówno dla pacjenta, jak i dla stomatologa, dlatego lepiej zaopatrzyć się w materiał, który ma maksymalnie krótki czas wiązania. 

Masy wyciskowe elastyczne – najszerszy wachlarz wyboru jeżeli chodzi o konsystencję i gęstość, bowiem można wyróżnić aż cztery rodzaje tych past: light, putty, heavy i regular. W zależności od tego, jaka konsystencja masy będzie najodpowiedniejsza do wykonania danej czynności, taki typ masy wyciskowej należy wybrać. Proces przygotowania jest również prosty, wystarczy wycisnąć pożądaną ilość pasty oraz zmieszać ją z katalizatorem do uzyskania jednolitej konsystencji. Duży wybór mas wyciskowych oferuje sklep online DentalTree, gdzie można zaopatrzyć się w każdy rodzaj wyżej wymienionych mas wyciskowych. 

Technika też jest ważna 

Można wyróżnić dwie podstawowe techniki, stosowane podczas stosowania mas wyciskowych. 

Technika dwuwarstwowa, nazywana także dwuetapową – polega na użyciu dwóch mas wyciskowych. Pierwsza z nich jest o bardzo dużej gęstości, w której po związaniu wycina się kanaliki, które mają za zadanie odprowadzić nadmiar masy, po czym nakłada się masę o małej gęstości. 

Technika jednoczasowa, aby uzyskać odpowiednie odwzorowanie szczegółów, należy wybrać masy o jak najbardziej zbliżonej do siebie konsystencji. W przeciwnym razie wycisk będzie ubogi w detale i słabo odwzoruje szczegóły.

O ile samo przygotowanie mas wyciskowych i ich późniejsze nałożenie zdaje się być proste, o tyle wybór odpowiedniej masy oraz metody może stanowić wyzwanie, zwłaszcza jeśli nie śledzimy nowości na rynku – tam bardzo szybko pojawiają się nowości, które mają coraz to szerszy wachlarz możliwości i zostają tworzone w nowych standardach. Każdy sklep stomatologiczny online ściga się w uzupełnianiu towarów o najnowsze trendy, starając się przy tym zagwarantować najniższą cenę swoich usług.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium