Mały pacjent w gabinecie stomatologicznym to wyzwanie dla wielu dentystów

 

Wielu dorosłych nie zdaje sobie sprawy, jak dużym wyzwaniem jest mały pacjent w gabinecie, który ze względu na swój wiek, kompletnie odmiennie od dorosłych odbiera i postrzega świat. Przebieg zabiegu dlatego właśnie powinien być inny i dopasowany do potrzeb tak małego człowieka, aby oszczędzisz mu w ten sposób przede wszystkim bólu i nieprzyjemnych doznań, które w późniejszym czasie mogą poważnie rzutować na sposób postrzegania wizyty w gabinecie także w dorosłym życiu. Sens zadbania o komfort dziecka w gabinecie dokładnie na tym się opiera – im mniej nieprzyjemnych doświadczeń związanych z dentystą we wczesnych dzieciństwie, tym mniejsza szansa, że później pojawi się strach i paniczny lęk przed dentystą.

 

Dziecko jest bardzo wymagającym pacjentem i surowym sędzią, który nie oszczędza słów krytyki i reaguje na wszystkie bodźce bardzo wyraźnie i ze zdecydowaniem. Właśnie przez to jest to trudny pacjent, który potrzebuje fachowej opieki medycznej i odpowiednich warunków do tego, aby ze spokojem przejść przez całą wizytę. Rodzic lub opiekun prawdy, odpowiedzialny za zdrowie pociechy, powinien przede wszystkim wziąć pod uwagę czy gabinet jest przystosowany do przyjmowania dzieci. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, jakie zaopatrzenie stomatologiczne posiada dentysta. W dzisiejszych czasach wszystko jest na tyle wyspecjalizowane, aby trafiać do konkretnej grupy pacjentów. Dzieci nie są w tej kwestii wyjątkiem i gabinety mogą się odpowiednio przygotować na ich przyjęcie. Jednym z wielu ciekawych rozwiązań są kompozyty do zakładania wypełnień, potocznie nazywane plombami, w wesołych i kolorowych wariantach. Maluchy uwielbiają się wyróżniać, a to jest doskonały na to sposób. Warto też zorientować się, czy gabinet posiada aparaturę do stosowania sedacji wziewnej, czyli gazu rozweselającego, będącego najlepszym sposobem na rozluźnienie się dziecka w czasie wizyty, zwłaszcza jeśli jest ono wyjątkowo zestresowane. Metoda ta jest jak najbardziej bezpieczna, ponadto dla dziecka jest to ciekawe doświadczenie, pomagające mu w bezstresowym odbyciu wizyty.

 

Mimo wszystko nie tylko sama wizyta jest istotna. Równie ważny jest czas spędzony w poczekalni, a przecież wszyscy wiemy, że często się to zdarza. Dla dziecka to także może być trudny moment, głównie ze względu na czas oczekiwania i stres przed nieznanymi dotąd doświadczeniami. Odpowiednio urządzona poczekalnia jest w stanie wyeliminować go całkowicie, dzięki czemu narzędzia stomatologiczne nie będą powodowały tak dużego przerażenia, a stomatolog stanie się przyjacielem. Na zminimalizowanie stresu przed wizytą najlepiej wpłynie całkowite zajęcie dziecku czasu, jaki musi spędzić na czekaniu. Kredki, kolorowanki, klocki, autka – wszystko, co jest formą zabawki i zabawy, doskonale się do tego sprawdzi i skutecznie odwróci uwagę dziecka od nieprzyjemności.

                                         

Oprócz wyposażenia samego gabinetu, dla każdego dziecka ważne będzie odpowiednie wsparcie rodzica, który szczerze, ale delikatnie, wyjaśni mu wszystko, co wiąże się z czynnościami, jakie będzie wykonywał stomatolog podczas całej wizyty. Rodzic powinien być pierwszą i osobą, która jest dla dziecka zarówno wsparciem, jak godną zaufania osobą, na której dziecko może polegać.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium