Wizyta w gabinecie stomatologicznym może nadszarpnąć naszą kieszeń albo pozwolić zaoszczędzić (o ile posiadamy ubezpieczenie zdrowotne). Wielu Polaków staje przed tym dylematem – usługi stomatologiczne potrafią być naprawdę drogie i nie każdego stać na prywatną wizytę w gabinecie, z drugiej jednak strony zabiegi refundowane zwykle wiążą się z gorszą jakością. Skąd biorą się te różnice i w co warto inwestować?
Przede wszystkim NFZ przeznacza zdecydowanie za mało pieniędzy na leczenie stomatologiczne, stąd konieczność stosowania najtańszych, a zarazem najgorszych, materiałów.
Dlaczego decydujemy się na NFZ?
U zdecydowanej większości jest to podyktowane chęcią oszczędzenia pieniędzy. Praktycznie każdy zabieg można wykonać na koszt NFZ, jednak warunki w jakich się on odbywa, a także asortyment stomatologiczny, którego muszą używać dentyści pozostawiają wiele do życzenia. Znieczulenie? - coś takiego w slangu usług refundowanych nie istnieje, chyba że mowa o ekstrakcji zęba. Estetyczna i trwała plomba? - w przypadku zębów trzonowych można liczyć co najwyżej na plombę z amalgamatu, która ostatnimi czasy budzi wiele kontrowersji, ponieważ fachowcy wykazali, że uwalnia rtęć do organizmu; plomba z amalgamatu nie grzeszy także estetyką, ma ciemnoszary odcień i mocno wyróżnia się na tle naturalnego koloru zęba. Trochę lepiej wygląda sytuacja w przypadku wypełnień w przednich zębach – tam są stosowane chemoutwardzalne plomby, które estetycznie nie są najgorsze, jednak jakościowo są produkty o klasę wyżej od nich. Plomby te, jeśli chodzi o trwałość, nie stanowią zbyt wielkiego problemu, ponieważ całkiem dobrze sprawdzają się nawet w odległej perspektywie czasowej, ale niska cena zwykle ma odbicie w jakości i te tańsze materiały dla stomatologów nigdy nie będą w stanie dorównać wysokim klasowo topowym markom.
Czy leczenie prywatnie daje lepsze wyniki i wyższą skuteczność?
Z całą pewnością można stwierdzić, że osoby, które leczą swoje zęby prywatnie mają szansę na znacznie skuteczniejsze leczenie, którego efekty i korzyści będą odczuwalne nawet na kilkanaście lat po zabiegu, można zatem powiedzieć, że jest to inwestycja na całe życie. Czy warto zatem na niej oszczędzać? Nie, nie warto oszczędzać na swoim zdrowiu, ale w pełni zrozumiałe jest, że osoby, których nie stać na prywatne wizyty powinny skorzystać z usług, które są refundowane. Bardzo dużą zaletą prywatnego leczenia się jest znacznie krótszy czas oczekiwania na umówioną wizytę. Każdy kto przynajmniej raz przeżył ból zęba wie, że nie ma nic gorszego niż konieczność borykania się z nim jeszcze przez najbliższy tydzień lub dłużej, a czasem wyznaczony przez stomatologa termin oczekiwania na wizytę może być śmiesznie odległy. Oczywiście nie pozostawia wątpliwości fakt, że sama jakość i materiały stomatologiczne podczas prywatnych zabiegów są estetyczne i trwałe.
Czy można jednoznacznie powiedzieć, że kategorycznie nie powinno się wybierać leczenia prywatnego albo leczenia refundowanego? Niestety nie, bo wszystko ma swoje wady i zalety, każdy z nas musi sam odpowiedzieć sobie na pytanie, czy zależy nam na jakości czy wolimy maksymalnie zaoszczędzić.