Leczenie kanałowe – obawy pacjentów

 

Leczenie kanałowe jest tym, co przeraża bardzo wielu pacjentów, którzy odwiedzają gabinet stomatologiczny. Sam proces przeprowadzania leczenia, przez lata w ten sposób leczono pacjentów, obrósł w wiele mitów i legend, które dzisiaj nie mają nic wspólnego z rzeczywistością i są jedynie pozostałością dawnych wyobrażeń i czasem doświadczeń pacjentów, przechodzących przez ten proces lata temu. Nie tylko sam postęp technologiczny należy mieć na uwadze, chociaż nie jest on nieważny, ale także sam rozwój stomatologii oraz stałe pogłębianie temu, nie zostają bez znaczenia w kontekście ostatnich kilkudziesięciu lat. Obecnie leczenie kanałowe ma ten sam cel, co kilkadziesiąt lat temu, jednak zmieniła się metoda do jego osiągnięcia, dentyści znają nowe materiały stomatologiczne oraz narzędzia, pozwalające im na wydajniejszą i sprawniejszą pracę.

 

Współczesna endodoncja to najczęściej ostatnia deska ratunku przed koniecznością całkowitego usunięcia zęba z łuku zębowego. Pozwala usunąć zainfekowaną miazgę, która nie atakuje dalej zdrowych tkanek. Ponadto pozwala zachować naturalne zęby w łuku u uniknąć inwestycji w implant zębowy – a warto mieć na uwadze, że jest to dosyć kasowe rozwiązanie, na które nie będzie stać przeciętnego Polaka albo nadwątli to poważnie jego budżet.                                                                                                                                                  

 

Pacjenci stojący przed koniecznością poddania się leczeniu endodontycznemu najczęściej obawiają się bólu, jaki może mu towarzyszyć. Obecnie bardzo wiele gabinetów oferuje możliwość przeprowadzenia zabiegu za pomocą mikroskopu endodontycznego, który daje nie tylko możliwość przeprowadzenia go w trakcie jednej wizyty, ale także całkowicie eliminuje ból, jaki pacjent może odczuwać w trakcie jego trwania. Mikroskop endodontyczny pozwala na bardzo dużą precyzję działania, przez co kanały są bardzo szybko i efektywnie oczyszczone z zainfekowanej miazgi. Podczas stosowania leczenia endodotnycznego z zastosowaniem mikroskopu stomatolog może pominąć etap zatruwania miazgi zęba i od razu przejść do usuwania miazgi. Eliminuje to konieczność wielokrotnego odwiedzania gabinetu w celu przeprowadzenia pełnego procesu zatruwania zęba. Leczenie endodontyczne pod mikroskopem wiąże się jednak z większymi wydatkami – spowodowane są one przede wszystkim tym, że narzędzia stomatologiczne, jakich używa dentysta, są znacznie droższe niż te, z pomocy których korzysta się w trakcie klasycznej kanałówki, polegającej na zatruwaniu miazgi.

 

Starsze metody leczenia nie są złe i pacjent nie powinien ich postrzegać jako gorszych i dających mniej precyzyjne rezultaty. Leczenie endodontyczne poprzez zatrucie zęba w efekcie pozwala osiągnąć dokładnie ten sam rezultat, jednak wymaga on większych nakładów czasowych zarówno ze strony stomatologa, jak i pacjenta, który musi pojawić się kilkukrotnie na wizycie.

 

Bez względu na stosowaną przez stomatologa metodę, każdy pacjent powinien mieć świadomość, że leczenie endodontyczne to nie tylko możliwość wyleczenia zębów, ale także obowiązek każdego odpowiedzialnego człowieka, przed którym nikt nie powinien się uchylać.

 

                                                                                                            

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium