Kłopotliwy ząb mądrości – kiedy usuwać?

 

Zęby mądrości to ostatnie trzonowce, jakie nam wyrastają. O zębach mądrości krąży bardzo wiele mitów, gdzie część z nich jest faktycznie możliwa i realna, a część bierze się ze starych wierzeń i przesądów, które są efektem dawnych czasów i braku odpowiedniej opieki medycznej, która sprzyjała rozwoju wielu infekcji powstawaniu problemów ze zdrowiem. Niestety przez te mity bardzo wielu pacjentów odczuwa lęk na samą myśl o pokazujących się ósemkach i najchętniej od razu udaliby się od razu na zabieg ekstrakcji zęba, aby jak najszybciej pozbyć się kłopotu.

 

Usunięcie ósemki nie zawsze jest koniecznością, bardzo wielu ludzi posiada zęby mądrości, które w efekcie nie sprawiają im problemów przez całe życie, służąc im dobrze do samego końca. Problemy bardzo często wynikają z braku odpowiedniej wiedzy i opieki stomatologicznej, którą objęty powinien zostać każdy pacjent. Niechęć do regularnych odwiedzin w gabinecie generuje bardzo wiele problemów – niektórym udaje przetrwać bez doznania większych problemów ze swoimi zębami, dla innych kończy się to tragicznie, a konsekwencje stają się bardzo poważne. Zęby mądrości bardzo często wymagają specjalistycznej opieki oraz stałego nadzoru, narzędzia stomatologiczne, które mają pomóc w dogłębnym zbadaniu stanu zęba, dzięki czemu ryzyko wystąpienia powikłań staje się naprawdę znikome i nie zachodzi wtedy konieczność chirurgicznego leczenia.

 

Kiedy zachodzi konieczność usunięcia ósemki?

 

Mimo wszystko nie da się ukryć, że konieczność usunięcia ósemki jest bardzo często wykonywanym zabiegiem. Dzieje się tak najczęściej wtedy, kiedy wyrzynający się ząb ma znacznie problemy z wyjściem z dziąsła, przez co staje się źródłem bólu i stanów zapalnych. Ósemka może być zatrzymana częściowo lub całkowicie; o ile w przypadku pierwszej sytuacji niejednokrotnie zdarza się, że ząb z pomocą i ingerencją ze strony stomatologa ma szansę wydostać się z dziąsła dzięki jego nacięciu – proces ten pozwala zębom o mniejszej sile na łatwiejsze wydostanie z zębodołu. Jeśli jednak ósemka została zatrzymana całkowicie, niemalże każdy stomatolog będzie proponował pacjentowi jak najszybsze jego usunięcie, co pozwoli uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji.

Usunięcie zęba może okazać się konieczne także w przypadku, kiedy ustawił się krzywo w łuku zębowych i jego całkowite wyrżnięcie się może być przyczyną przesunięcia się pozostałych zębów w łuku, co z kolei może doprowadzić do poważnych zmian w uzębieniu.

 

Mimo powszechnych opinii, że ósemki bywają bardzo kapryśnie i kłopotliwe, nie należy się od razu zrażać i nastawiać na problemy i kłopoty wynikające z ich posiadania. Wszystko to wiąże się z odpowiednią higieną oraz świadomością, że często tylko materiały stomatologiczne są w stanie sprostać wymaganiom tych zębów. Higiena w przypadku zębów mądrości to wysoce kluczowa sprawa, ponieważ z racji utrudnionego dostępu do nich często nie docieramy w tak daleki zakątki, stąd też biorą się liczne problemy z odpowiednią i prawidłową higieną.

 

Posiadanie zębów mądrości jest powodem do dumy i radości, nie należy panikować przedwcześnie i obawiać się, że będą one generowały tylko i wyłącznie problemy.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium