Kiedy dziecko powinno odwiedzić stomatologa

 

Dzieci to bardzo trudni i wymagający pacjenci, którzy potrzebują zarówno bardzo wiele uwagi, jak i cierpliwości. Trudność polega przede wszystkim na tym, aby stomatolog nauczył się, jak zrozumieć małego pacjenta, jakie ma on potrzeby, czego się boi i jak z nim o tym rozmawiać, co będzie się działo w trakcie trwania całej wizyty. Wszystkie te czynniki bardzo mocno wpływają na to, jaki będzie przebieg każdego zabiegu.

Bardzo istotne są pierwsze odwiedziny dziecka w gabinecie, ponieważ są to nowe doświadczenia, a to właśnie one najbardziej zapadają w pamięć i pozwalają wyrobić sobie opinię o tym, jak wygląda wizyta w gabinecie.

 

Pierwsza wizyta nazywana jest adaptacyjną nie bez powodu nie przeprowadza się w trakcie jej trwania żadnych zabiegów. Jej celem jest przede wszystkim oswojenie dziecka z przestrzenią gabinetu, która początkowo może wydawać się przytłaczająca, pokazanie mu, jakie narzędzia stomatologiczne znajdują się w gabinecie, a których używa się w trakcie zabiegu. Pacjent może zapytać o wszystko, co tylko wyda mu się interesujące albo będzie budziło jego strach i niepokój. Wizyta adaptacyjna nie powinna się jednak ograniczać tylko do samej rozmowy. Stomatolog powinien zajrzeć do buzi pacjenta i sprawdzić stan zębów – pozwoli to wprowadzić dziecko do podstawowej metodyki pracy dentysty. Jeśli oswoi się już z tym faktem, znacznie łatwiej będzie mu zachować spokój już w trakcie właściwego zabiegu. W trakcie wizyty adaptacyjnej nie ma rzeczy, które nie mają znaczenia. Każdy, nawet najmniejszy element, staje się ważny i buduje zaufanie oraz silną więź na linii stomatolog-dziecko.

 

Wypracowanie zaufania to bardzo trudna kwestia, która nie dzieje się w trakcie jednej wizyty, potrzeba na to znacznie więcej czasu. Doskonałą metodą na nawiązanie porozumienia z dzieckiem jest nagradzanie go po każdej z odbytych wizyt. Pomaga w tym znana od lekarzy pediatrów akcja pod hasłem „Dzielny pacjent”, która została przeniesiona również na realia rynku stomatologicznego. Młody pacjent po odbytej wizycie dostaje mały upominek, który pozwala mu znacznie przyjemniej wspominać czas spędzony na fotelu i połączyć go z czymś, co sprawiło mu radość. Istotny jest również wybór gadżetów, jaki znajdzie się w ofercie „dzielnego pacjenta”. Z pomocą przychodzi sklep online DentalTree posiadający bardzo bogatą ofertę akcesoriów i zabawek, które mogą stać się przyjemnym upominkiem dla każdego malucha.

 

Przed zabraniem dziecka na wizytę adaptacyjną warto rozejrzeć się za odpowiednim gabinetem, który będzie na tyle dobrze przystosowany do przyjęcia dziecka w odpowiednich warunkach (także tych technicznych) oraz zapewnić mu przyjemny czas oczekiwania chociażby przed samą wizytą. Warto wybrać gabinet, w którym poczekalnia została przystosowana do przyjmowania także małych pacjentów i pozwala im zająć się sobą w trakcie czekania na swoją kolej. Zabawki, kredki i kartki papieru – z pewnością nie zaszkodzą, a mogą dać wiele radości najmłodszym. Czasem warto dołożyć wszelkich starań, aby dać swojemu dziecku szansę na najlepszą możliwą opiekę stomatologiczną.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium