Jaki rodzaj plomby jest najlepszy?

 

Plombowanie zębów jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów, jakim poddają się Polacy korzystający z usług stomatologa. Wielu z nich nie ma pojęcia, jakie rodzaje plomby istnieją i które są refundowane w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia oraz jakie są widełki cenowe i różnice pomiędzy poszczególnymi rodzajami wypełnień.

Przez brak odpowiedniej wiedzy, pacjent najczęściej nie ma żadnej świadomości, na co się decyduje i czy warto wybrać akurat to rozwiązanie, a także nie ma pojęcia, co charakteryzuje każde z nich, jakie są ich poszczególne wady i zalety, ani z czym wiąże się ryzyko wyboru pomiędzy rozwiązań, jakimi dysponuje dentysta. Dzięki odpowiednio dużej świadomości pacjenci są w stanie podejmować świadome decyzje, które kształtują ich zdrowie i niejednokrotnie wpływają na jakość życia.

Do tych najpopularniejszych rodzajów wypełnień można zaliczyć trzy typy: amalgamat, światłoutwardzalne i chemoutwardzalne. Niektóre z nich są zakładane w ramach funduszu, za inne trzeba płacić. Czy warto w takim razie dokładać ze swojej kieszeni, aby rozprawić się z próchnicą, skoro można wykonać zabieg ten na darmo?

 

Każde materiały stomatologiczne mają swoje wady i zalety, nie jest też inaczej w tym przypadku, ponieważ plomby charakteryzują się różnymi właściwościami oraz posiadają inne aspekty wizualne, które dla wielu pacjentów mogą mieć istotne znaczenie.

 

Przede wszystkim warto wiedzieć, że kiedyś bardzo chętnie wybierany amalgamat, obecnie nie znajduje zbyt wielu zastosowań w stomatologii, ponieważ według najnowszych badań jest on toksyczny dla organizmu, ponieważ po zaplombowaniu zęba stale uwalnia niewielkie ilości rtęci, które odkładają się w organizmie, mogąc powodować bardzo duże szkody z perspektywy czasu. Dzisiejszy asortyment stomatologiczny składania się bardziej ku rozwiązaniom, które są nie tylko zdecydowanie bardziej bezpieczne dla zdrowia, ale także mogą znacząco różnić się kwestiami estetycznymi.

Przez bardzo wielu pacjentów najchętniej wybieranym materiałem jest kompozyt utwardzany za pomocą promieni światła, ponieważ pozwala na bardzo dokładne i realistyczne odwzorowanie naturalnego koloru szkliwa, przez co nie widać żadnej ingerencji w tkankę zęba. Taki materiał jest też odpowiednio twardy i odporny na ewentualne uszkodzenia, przez co jego żywotność pozwala wierzyć, że plomby te będą w stanie przetrwać znacznie dłużej niż inne wypełnienia – nie jest to jednak materiał refundowany, przez co nie wszyscy pacjenci chętnie się na niego decydują. Alternatywą dla niego jest materiał chemoutwardzalny, który również posiada bardzo duże walory estetyczne, a także charakteryzuje dosyć dużą wytrzymałością. W określonych przypadkach jest to także refundowany sposób odbudowy zęba.

Niestety nie w każdej sytuacji asortyment stomatologiczny jest w stanie spełnić wysokie oczekiwania pacjentów, dlatego trudno jednoznacznie powiedzieć, która z wyżej wymienionych opcji będzie lepsza i odpowiedniejsza dla konkretnych typów pacjentów.

                                                                                                       

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium