Jak świadomie wybrać dobry gabinet stomatologiczny?

Jak świadomie wybrać dobry gabinet stomatologiczny?

 

Konieczność wyboru gabinetu stomatologicznego dla wielu pacjentów nie jest nowym doświadczeniem, a ci, którzy jeszcze nigdy wcześniej nie mierzyli się z tym wyzwaniem, z czasem będą musieli stawić mu czoła. Uniknięcie komplikacji i niepowodzeń jest możliwe, jednak trzeba się do tego odpowiednio przygotować, aby mieć świadomość, z czym przyjdzie się nam zmierzyć, jakie informacje mogą okazać się przydatne oraz gdzie ich szukać.

Stomatologia jest bardzo postępową dziedziną wiedzy i fakt ten należy wziąć pod uwagę.

Gabinet stomatologiczny, w którym stosuje się metody rodem z PRL-u, powinien dawno odejść do lamusa, a pacjenci omijać to miejsce szerokim łukiem. Dzisiejsza stomatologia przede wszystkim nie powinna pozwolić na odczuwanie bólu. Co więcej – nie powinno boleć nawet podawanie znieczulenia. Leczenie endodontyczne poprzez „zatrucie nerwów”? Nigdy więcej! Teraz endodoncja pozwala na przeprowadzenie pełnego leczenia w trakcie jednej wizyty, o ile oczywiście gabinet jest wyposażony w mikroskop ednodontyczny, umożliwiający bardzo precyzyjną pracę.

Wybierając gabinet stomatologiczny, warto zwrócić uwagę na jego standard i wyposażenie, pozwoli to uniknąć sytuacji, w której pacjent utwierdza się w przekonaniu, że dentysta jest złem koniecznym i wizyta w gabinecie nie może wiązać się z odprężeniem i relaksem. Oprócz nowych technologii istotne są także narzędzia stomatologiczne, których lekarz używa każdorazowo podczas przyjmowania pacjentów. Jeśli ich poziom zużycia wydaje się być alarmujący nawet dla pacjenta, to najlepszym rozwiązaniem będzie zmiana gabinetu na nowy.

Praca z pacjentem wymaga umiejętności słuchania, dobry stomatolog jest jak przyjaciel.

Czas spędzony przez pacjenta w gabinecie rzadko jest liczony w minutach. Najczęściej jedna wizyta, z pominięciem wizyty kontrolnej, trwa od kilkudziesięciu minut do godziny (a czasem nawet dłużej!). Bliskość wymuszona formą pracy stomatologa zmusza bardzo wielu pacjentów do mówienia, a tematy, które przewijają się w trakcie trwania zabiegu, są skrajnie różne. Stomatolog musi zatem umieć słuchać i prowadzić rozmowę na tyle dyskretnie, aby nie poruszać kwestii prywatnych, a jednocześnie na tyle sprawnie, aby pacjent nie poczuł się urażony.

Dobry dentysta powinien być nastawiony na zapewnienie maksymalnego komfortu pacjentowi podczas zabiegu. Jeśli w trakcie wizyty sygnalizuje on dyskomfort albo jasno daje do zrozumienia, że odczuwa ból, a w odpowiedzi słyszy: proszę nie opowiadać głupstw!, należy poważnie rozważyć zmianę gabinetu.

Jeśli gabinet, do którego uczęszczasz, z każdą kolejną wizytą coraz bardziej odchudza Twój portfel, zmień go.

Nie da się ukryć, że chodząc do pracy każdy chce zarobić. Nie można także powiedzieć, że materiały stomatologiczne są tanie, a nauka i przygotowanie do wykonywania zawody dentysty krótka i prosta. To wszystko kosztuje – i słusznie. Istnieją jednak pewne granice, które trzeba wyznaczyć. Trudno wymagać od pacjenta, żeby orientował się, ile kosztuje materiał potrzebny do założenia wypełnienia, jednak warto zorientować się w cenach usług okolicznych gabinetów i zestawić je ze sobą. Łatwo dojść do wniosku, że najprawdopodobniej te najtańsze gabinety będą pracowały na materiałach kiepskiej jakości, z kolei te najdroższe będą chciały tylko na nas zarobić.

Poszukiwanie kompromisu pomiędzy dobrą jakością świadczonych usług, wysokiej klasy materiałami stomatologicznymi oraz przystępną ceną, może okazać się bardzo trudnym zadaniem, jednak warto poświęcić swój czas na to, aby znaleźć miejsce, w którym będziemy czuć się dobrze i pewnie, a konieczność przejścia przez jakikolwiek zabieg nie będzie wiązała się z nieprzespanymi nocami. Mówi się, że zdrowie mamy tylko jedno – zęby także, dlatego dbajmy o nie jak należy.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium