Jak stomatolog może radzić sobie ze stresem?

 

Zawód stomatologa jest wyjątkowo dużym obciążeniem nie tylko fizycznym, ale także i psychicznym. Konieczność stania na nogach przez cały dzień oraz praca wykonywana głównie z wyciągniętymi rękami stanowi spore obciążenie dla organizmu. Oprócz tego zachodzi konieczność stałego kontaktu z pacjentem, która wymaga dużej uprzejmość i wysiłku psychicznego. To wszystko składa się na bardzo duże obciążenie organizmu, który po dłuższym czasie pracy pod tak dużą presją przestanie prawidłowo funkcjonować.

 

Zmęczenie intelektualne

Praca nad odciążeniem psychiki jest bardzo żmudna i trudna. Najpierw zacząć trzeba od tego, co tak naprawdę powoduje napięcie: pacjenci, asortyment stomatologiczna i sprawy zaopatrzenia czy odpowiedzialność wynikająca z zawodu, jaki się wykonuje? Bez względu na to, jaka jest przyczyna, trzeba sobie z nią poradzić. Psychika ludzka potrafi być bardzo krucha, dlatego warto o nią zawalczyć i postarać się całkowicie odciążyć te część organizmu. Jeśli trudno jest ocenić siebie samego i dotrzeć do sedna problemu, warto zasięgnąć pomocy kogoś, kto jest specjalistą w tej dziedzinie. Można też próbować też uporać się z problemem we własnym zakresie. Jeśli największym obciążeniem są pacjenci, może warto zmienić swoje nastawienie. Oczywiście nie ma mowy tutaj o zmianie na gorsze, chodzi głównie o odmienne postrzeganie swoich pacjentów, które nie będzie w tak dużym stopniu stanowiło obciążenia dla psychiki. Kwestia zaopatrzenia jest chyba jedną z łatwiejszych do rozwiązania, wystarczy znaleźć miejsce, które będzie odpowiedzią na potrzeby naszego gabinetu. Dobrym wyborem będzie sklep online DentalTree, który oferuje bardzo szeroki wybór asortymentu dla gabinetów stomatologicznych w niskich cenach. Ważne jest, aby jakoś zamawianego towaru była bardzo wysoka. Kwestia odpowiedzialności zawodowej jest najtrudniejsza z wszystkich trzech wymienionych. Jest to coś, z czym trzeba się pogodzić, bo odpowiedzialność jest częścią zawodu dentysty.

 

Zmęczenie fizyczne

Wysiłek fizyczny, jaki jest wpisany w zawód dentysty obciąża mięśnie i stawy, dlatego należy zadbać o to, aby możliwie jak najbardziej odciążyć mięśnie i stawy, aby w przyszłości nie nie borykać się z poważnymi problemami zdrowotnym, które będą znacznie trudniejsze do wyleczenia niż, działanie prewencyjne, pozwalające uchronić się przed nieprzyjemnymi skutkami zbyt dużego obciążenia fizycznego organizmu. Zawsze dobrym rozwiązaniem na problemy związane z kręgosłupem jest aktywna wizyta na basenie – to nie tylko wzmacnia mięśnie, ale także pozwala na ich odciążenie i rozluźnienie. Można także w domu wykonywać ćwiczenia rozciągające i relaksujące, które przyniosą podobny efekt, jednak nie będą wymagały wychodzenia z domu i będzie je można wykonać w wolnej chwili. Warto również w trakcie pracy przeciągać się i stosować ćwiczenia, które nie wymagają bardzo dużego zaangażowania, a jednocześnie pozwalają uzyskać efekt rozluźniający. Ćwiczenie oddechu i praca z nim jest także istotna, pomogą zapanować nad zmęczeniem i dotlenić prawidłowo mięśnie, aby te się nie męczyły.

 

Praca nad samym sobą jest istotna i pozwoli cieszyć się wykonywanym zawodem zamiast powodować nadmierne zmęczenie psychiczne i fizyczne. Satysfakcja z wykonywanej pracy jest bardzo ważnym elementem praktyki stomatologicznej i powinien ją dawać każdy jeden wykonany zabieg.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium