Jak dbać o protezę zębową?

 

Pacjenci, którzy nie mają wyboru ze względów zdrowotnych lub zaniedbali higienę zębów i teraz borykają się z konsekwencjami, coraz częściej decydują się na wstawienie w miejsce usuniętych zębów  uzupełnień protetycznych. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, które nie tylko pozwala zachować zdrowie jamy ustnej, ale także nie pozwala na utratę kości znajdujących się w łuku zębowym, które bardzo często zanikają pod wpływem braków w uzębieniu.

Niestety bardzo wielu pacjentów uznaje, że skoro proteza to sztuczne zęby, nie dotyczą ich w takim razie żadne sprawy związane z prawidłową higieną, co najczęściej skutkuje jej całkowitym brakiem. Okazuje się, że niejednokrotnie jest to efekt braku świadomości i myśl, że sztuczne zęby nie będą wiązały się z wizytą u dentysty, a asortyment stomatologiczny nie będzie wykorzystany w ich przypadku. Jest to niestety odczucie złudne, ponieważ brak lub nieprawidłowa higiena mogą nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje, które przysporzą pacjentowi wielu problemów, a także bólu. Prawidłowa higiena protez zębowych jest także istotna z punktu widzenia żywotności samej protezy – im bardziej zadbana będzie, tym dłuższa jej żywotność. Dlatego właśnie warto wiedzieć, w jaki powinno się o nią zadbać i czym czyścić, aby bezpieczne usunąć kamień oraz resztki pokarmowe.

 

Częstotliwość mycia protezy

 

Podobnie jak w przypadku naturalnych zębów – protezę trzeba czyścić każdego dnia, gdyż bakterie i osady osadzają się na niej po każdym posiłku. Jeśli czynność ta zostanie zaniedbana, bardzo szybko może okazać się, że w jamie ustnej pojawią się poważne stany zapalne błony śluzowej i owrzodzenia, natomiast jeśli jest to tylko częściowa proteza, to zmiany mogą dosięgnąć także naturalnych zębów, co w efekcie skończy się tym, że konieczna będzie wizyta w gabinecie, w którym tylko narzędzia stomatologiczne będą w stanie przywrócić dobry stan uzębienia.

 

Dedykowane preparaty czyszczące

 

Na rynku można znaleźć preparaty przeznaczone tylko i wyłącznie do mycia protez zębowych, które przystosowane są do tego, aby nie tylko dokładnie, ale i delikatnie czyścić protezę. Stosowanie dedykowanych preparatów jest bardzo proste i intuicyjne, nie wymaga też zbyt wiele czasu, a ich zakup to kwota bardzo zbliżona do klasycznych past do zębów.

 

Odpowiednia szczoteczka

 

Proteza zębowa wymaga nie tylko częstego czyszczenia, ale i odpowiedniej szczoteczki, która będzie w stanie usunąć bakterie zarówno z zewnętrznej, jak i wewnętrznej części. Specjalne szczoteczki nietrudno kupić, dlatego tym bardziej warto używać szczoteczki dedykowanej.

 

Wielu ludzi stosuje domowe sposoby czyszczenia protez zębowych, jest to jednak dosyć ryzykowna decyzja, ponieważ użycie niewłaściwych składników może spowodować jej trwałe uszkodzenia.

 

Proteza zębowa może uratować estetykę uśmiechu, jednak wymaga specjalnej opieki i traktowania, aby mogła służyć pacjentowi przez długie lata. Jeśli zostanie zaniedbana, przestanie cieszyć, a może także doprowadzić do poważnych chorób w jamie ustnej.

                                                                                                 

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium