Higienizacja jamy ustnej, dlaczego jest tak ważna?

Jeśli wydaje ci się, że wystarczy szczotkować zęby dwa razy dziennie, to jest w błędzie! Niestety sposobami dostępnymi w domowym zaciszu nie jesteśmy w stanie idealnie oczyścić jamę ustną i wyeliminować ryzyko powstania próchnicy. Jednak profilaktycznie należy mieć na uwadze konieczność udania się do higienistki, która wykona zabieg pełnej higienizacji jamy ustnej.

Na tego typu zabieg powinniśmy wybrać się co 6 lub 12 miesięcy, w zależności od własnych predyspozycji. O częstotliwość wykonywania zabiegu higienizacji jamy ustnej powinniśmy zapytać naszego lekarza stomatologa.

 

Czym właściwie jest higienizacja jamy ustnej?

 

Higienizacja jamy ustnej to proces składający się z kilku etapów, które następują po sobie. Wybierając gabinet, warto zorientować się, jak jest on zaopatrzony i czy materiały dla stomatologów, których się w nim używa, są odpowiednio dobrane jakościowo.

Zabieg higienizacji jest całkowicie bezbolesny, jedynie dla pacjentów, którym doskwiera nadwrażliwość na zimno bądź gorąco, może towarzyszyć minimalne odczucie dyskomfortu. Aby efekty higienizacji jamy ustnej miały szansę przynieść miarodajny efekt, należy wykonywać je cyklicznie, w odstępach czasu wyznaczonych przez higienistkę.

 

Etap pierwszy – SCALING

 

Scaling to zabieg, który za zadanie ma usunąć twarde złogi nazębne, potocznie nazywane kamieniem nazębnym. Zabieg jest wykonywany głównie profilaktycznie, ale ma również swoje odbicie w kwestiach zdrowotnych, ponieważ kamień nazębny może prowadzić do licznych chorób związanych z dziąsłami. Kamień nazębny możliwy jest do usunięcia tylko i wyłącznie w gabinecie stomatologicznym, w warunkach domowych można jedynie zadbać o to, aby nie osadzał się na zębach. Jeśli jednak dopuścimy już do tego stanu, to pozostaje nam tylko i wyłącznie wizyta u stomatologa.

 

Etap drugi – PIASKOWANIE

 

Piaskowanie to zabieg polegający na usuwaniu przebarwień powstałych poprzez używki, takie jak kawa, herbata, papierosy, i przywróceniu zębom ich naturalnego odcienia. Wielu ludzi wyraża obawy przed zabiegiem piaskowania, gdyż powszechna jest opinia, że jakiekolwiek wybielanie zębów grozi ich nadwrażliwością. Obecnie jest to już mit, który pokutuje w dzisiejszych czasach. Sklep online DentalTree to doskonały przykład miejsca, gdzie każdy gabinet może zaopatrzyć się w nowoczesne materiały do piaskowania, które nie powodują żadnych negatywnych efektów ubocznych, wynikających z przeprowadzenia zabiegu.

 

Etap trzeci – POLISHING

 

Polishing polega na oczyszczeniu zębów z powstałych na nich osadów i nalotów. Jest również bezbolesny, a pacjencie czasem mówią, że nawet przyjemny. Po jego wykonaniu zęby są zaskakująco gładkie. Powierzchnia oczyszczona z osadów utrudnia ich ponowne osadzenie się na zębach.

 

Etap czwarty – FLUORYZACJA

 

Fluoryzacja ma za zadanie wzmocnić szkliwo i uodpornić je na działanie kwasów produkowanych przez bakterie. Zabieg ten, najprościej mówiąc, ma uodpornić zęby na próchnicę i nie dopuścić do jej powstawania. Zabieg ten można powtarzać mniej więcej co trzy miesiące, jednak sam efekt fluoryzacji utrzymuje się około pół roku.  

 

Warto wybrać się do higienistki i porozmawiać z nią osobiście, aby mogła po krótce profesjonalnie wyjaśnić, na czym polega higienizacja jamy ustnej i dlaczego jest tak ważna. Taka wizyta także pozwoli nam ocenić, czy tego typu zabieg jest wskazany w naszym przypadku i jakie etapy są niezbędne.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium