Higienistka stomatologiczna potrzebna od zaraz
Higienistka stomatologiczna jest przez wielu traktowana po macoszemu, przez co często niechętnie podchodzi się do nauki pozwalającej na wykonywanie tego zawodu. Zdarzają się nawet ludzie, którzy nigdy nie słyszeli o tym, żeby istniał taki zawód, nie mówiąc o świadomości, czym się higienistka zajmuje – a jest to poważny błąd i duża strata dla pacjenta, ponieważ odbiera sobie w ten sposób możliwość posiadania pięknego i zdrowego uśmiechu, o który pomaga ona nam zadbać.
Higienistka stomatologiczna jest wbrew pozorom bardzo potrzebnym, ważnym i wymagającym zawodem, który jest bardzo potrzebny, ważny i istotny zarówno w kwestii zadbania o higienę jamy ustnej, jak i ogólnej kondycji zębów oraz dziąseł. Zabiegi, które wykonuje się na fotelu u higienistki stomatologicznej są nie tylko dla zdrowia, ale także i dla urody. Wszystko to pozwala na kompleksową i w pełni profesjonalną higienę jamy ustnej.
Aby zdobyć kwalifikacje do wykonywania zawodu trzeba przejść szereg kursów i szkoleń, aby uzyskać zezwolenie na wykonywanie zawodu, co prawda nie trzeba ukończyć studiów i uzyskać dyplomu, aby móc pracować jako higienistka, jednak nie można przeskoczyć faktu, że trzeba znać materiały dla stomatologów, które będą potrzebne do pracy, aby z pełni bezpiecznie i profesjonalnie przeprowadzać wszystkie zabiegi i zapewnić swoim pacjentom jak najlepsze ich rezultaty. Wszystko to razem sprawia, że higienistka staje się wyjątkowo potrzebna i ważna dla każdego pacjenta, jest także doskonałym uzupełnieniem zabiegów wykonywanych u stomatologa. Higienista i dentysta dopiero razem są w stanie w pełni zadbać o każdy z elementów w jamie ustnej, co daje pełną ochronę oraz piękny i zdrowy uśmiech pacjentowi.
U higienistki stomatologicznej wykonuje się trzy podstawowe zabiegi, których częstotliwość nie powinna być mniejsza niż raz na rok. Jednym z najpopularniejszych jest usuwanie kamienia nazębnego metoda skalingu lub piaskowania zębów. W zależności od rodzaju kamienia nazębnego wybiera się inną metodę. Skaling i piaskowanie różnią się mechaniką usuwania kamienia nazębnego, jednak dają te same rezultaty. Wielu pacjentów obawia się, że usuwanie kamienia nazębnego jest bolesnym zabiegiem, jednak w rzeczywistości nie ma się czego obawiać, profesjonalnie narzędzia stomatologiczne pozwalają przeprowadzić go sprawnie i bezboleśnie. Usuwanie kamienia nazębnego jest nie tylko kwestią estetyki, ale także zdrowia dziąseł i zębów. Duże złogi kamienia nazębnego są bardzo niebezpiecznie i mogą prowadzić do powstania poważnych chorób, które mogą doprowadzić nawet do wypadania zębów.
Higienistka stomatologiczna wykonuje również zabiegi lakowania i lakierowania zębów – na tym jednak jej rola się nie kończy. Do zadań higienistki należy także prowadzenie edukacji z zakresu stomatologii. Rozpowszechnianie podstawowej wiedzy z dziedziny profilaktyki jest bardzo trudnym zadaniem, które obecnie jest ograniczane raczej do minimum, zamiast propagowania tej tendencji, dlatego zadanie to bywa niewdzięczne.