Hemisekcja zęba

Hemisekcja to specjalistyczny zabieg dentystyczny, w którym usuwa się połowę uszkodzonego zęba naturalnego. Zabieg można wykonać tylko na zębach trzonowych, które są większymi, bardziej płaskimi zębami. Hemisekcji nie można natomiast wykonać na mniejszych zębach, ponieważ brakuje im siły i stabilności wymaganej do zachowania funkcjonalności po zabiegu.

Hemisekcja ma wiele zalet. Jedną z najistotniejszych jest zachowanie jak największej liczby naturalnych zębów. Dostępnych jest co prawda wiele uzupełnień protetycznych zębów, ale żadne nie jest lepsze od zdrowego naturalnego zęba. Kolejną zaletą hemisekcji jest to, że jest to opłacalna i wysoce przewidywalna procedura. Po usunięciu zęba umieszcza się implant dentystyczny, mostek lub inną protezę, aby wypełnić lukę. Chociaż te alternatywy są skuteczne we właściwych okolicznościach, ich wdrożenie może być kosztowne. Natomiast hemisekcja polega na usunięciu części chorej zęba – korzenia i odpowiadającej mu korony, a następnie odbudowy brakującej części przy użyciu korony protetycznej, wykonanej z wytrzymałych materiałów stomatologicznych.

Istnieje wiele różnych okoliczności, które sprzyjają hemisekcji, w tym:

- Niepowodzenie terapii kanałowej - podczas terapii kanałowej usuwa się miazgę i wewnętrzne operacje zęba. Powstała przestrzeń jest wypełniona wypełniaczem dentystycznym, a ząb jest uszczelniony koroną. Jeśli ta procedura się nie powiedzie, następnym krokiem może być hemisekcja, aby zaoszczędzić jak najwięcej struktury zęba.

- Złamania pionowe - gdy zdrowy trzonowiec doznał pionowego urazu z powodu urazu lub próchnicy, można wykonać hemisekcję, aby uratować zdrowy odcinek zęba.

- Pionowa utrata kości - jeśli znaczna ilość kości została utracona w obszarze przylegającym do zęba, wynikający z tego brak odpowiedniego połączenia może zagrozić całej strukturze zęba. Pół hemisekcja może uratować mocno przymocowaną część, a częściową koronę można umieścić, aby zwiększyć stabilność.

- Uszkodzenie komory miazgi - Gdy dno komory miazgi zostanie przebite lub perforowane, wewnętrzne mechanizmy zęba są wrażliwe na bakterie jamy ustnej. Częściowe usunięcie zęba i odbudowa po dotkniętej stronie, ratuje zdrową część zęba i uszczelnia go przed kolonizacją bakteryjną.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium