Głębokie oczyszczanie zębów - kto go potrzebuje?

Głębokie czyszczenie jest specyficzną procedurą wykonywaną w leczeniu dziąseł i chorób przyzębia. Głębokość tkanki dziąseł między zębami a dziąsłami nazywa się kieszeniami.

Kto potrzebuje głębokiego czyszczenia? Głębokość tkanki dziąseł między zębami a dziąsłami nazywa się kieszeniami. Idealnie - normalne zdrowe kieszonki dziąsłowe mają głębokość nie większą niż 3-4 milimetry. Jeśli kieszenie są głębsze niż 5 milimetrów, może być wskazane wykonanie głębokiego skalowania i wygładzania korzenia.

Skalowanie polega na usunięciu płytki nazębnej i kamienia nazębnego z powierzchni zębów oraz z obszaru kieszeni między zębami i dziąsłami. Głębokie czyszczenie można przeprowadzić przez skalowanie i wygładzanie korzeni za pomocą takich akcesoriów stomatologicznych jak instrumenty ultradźwiękowych i / lub ręcznych narzędzi do skalowania. Wygładzanie korzeni usuwa płytkę nazębną i kamień nazębny z korzeni zębów i wygładza szorstkie miejsca korzenia, w których gromadzą się bakterie, pomagając usunąć bakterie przyczyniające się do chorób dziąseł i zapewniając dziąsłom gładką powierzchnię do ponownego połączenia.

Kiedy kamień nazębny pozostaje na zębach, może powodować zapalenie dziąseł, charakteryzujący się czerwonymi obrzękami dziąseł, które mogą łatwo krwawić. Zwykle zapalenie dziąseł ustąpi, gdy płytka nazębna zostanie usunięta podczas głębokiego czyszczenia w gabinecie dentystycznym, a higiena jamy ustnej poprawi się dzięki codziennemu szczotkowaniu i nitkowaniu.

Jeśli zapalenie dziąseł nie zostanie wyleczone, może rozwinąć się do cięższej postaci choroby dziąseł zwanej zapaleniem przyzębia, w której stan zapalny tkanki zaczyna się odsuwać od zębów, tworząc przestrzenie lub kieszenie. Gdy kieszenie stają się głębsze, większa część zęba poniżej linii dziąseł jest narażona na bakterie, które mogą uszkodzić kość utrzymującą zęby w miejscu. Jeśli dobra pielęgnacja jamy ustnej w domu nie wystarczy, aby poradzić sobie z łagodnym przypadkiem choroby dziąseł, może być zalecane dokładne czyszczenie. Zazwyczaj jest to pierwsza linia leczenia bardziej zaawansowanej postaci choroby dziąseł, zwanej zapaleniem przyzębia. W przypadku zapalenia przyzębia zapalenie dziąseł stało się tak poważne, że wokół zębów dochodzi do utraty kości. Wynikająca z tego utrata kości jest widoczna w widocznych szczelinach wzdłuż dziąseł, a zęby mogą się poluzować. Nieleczone zęby mogą w końcu wypaść. Utrata masy kostnej spowodowana zapaleniem przyzębia jest nieodwracalna, co ułatwia płytce nazębnej powrót do dziąseł i spowodowanie jeszcze rozleglejszego stanu zapalnego. Głębokie oczyszczanie pomaga pacjentom uniknąć bardziej drastycznych metod leczenia chorób dziąseł, których nieleczenie może prowadzić do utraty zębów.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium