Gabinety stomatologiczne w szkołach

Odpowiednia edukacja dzieci w wieku szkolnym oraz umożliwienie im skorzystania z wizyty w gabinecie w możliwie jak najkrótszym czasie jest wyjątkowo istotnym czynnikiem, który w realny sposób może wpłynąć na ich zdrowie jamy ustnej w dorosłym życiu. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu gabinet stomatologiczny w szkole nie był niczym dziwnym i bardzo często korzystały z niego dzieci. Niestety, w wielu szkołach zaczęło odchodzić się od tej praktyki, dopiero od niedawna wróciły one do łask ponieważ państwo zdecydowało się na dofinansowanie nowych placówek tego typu. Dlaczego tak ważne jest, aby w szkołach dzieci miały zapewnioną opiekę fachowca?

 

Przede wszystkim pozwoli to na naukę prawidłowej higienizacji jamy ustnej, która profity będzie przynosiła zarówno w wieku dziecięcym, jak i w późniejszym, dorosłym życiu. Przede wszystkim da to szansę na unikanie wszelkich chorób, dotyczących bardzo wielu Polaków, między innymi próchnica, pojawiająca się u każdego z pacjentów przynajmniej raz w życiu. Jedynym ratunkiem dla zębów stają się tylko narzędzia stomatologiczne. Rzetelnie wykonana i prawidłowo przeprowadzona codzienna higiena jamy ustnej niemalże całkowicie wyklucza ryzyko powstania ubytków w zębach. To tylko jedna z wielu zalet budowy gabinetów stomatologicznych w szkołach.

 

Kolejnym, bardzo istotnym atutem powstawania takich miejsc jest możliwość stałej i częstej kontroli stanu uzębienia dzieci. Eliminuje to ryzyko rozwoju poważnych stanów zapalnych lub próchnicy w młodym wieku. Bardzo często pozwala to także na szybką reakcję ortodontyczną, jeśli u małego pacjenta zostaną wykryte odpowiednio wcześnie zmiany wymagające założenia aparatu ortodontycznego. Dzięki temu zęby nie zdążą zostać poważnie uszkodzone, a naprawa wad zgryzu obejmie tylko kilkumiesięczne leczenie. Każde wykorzystane materiały stomatologiczne, to kolejny wydatek w domowym budżecie i o ile potrafią one naprawić wiele uszkodzeń zębów, o tyle zawsze dla pacjenta lepiej mieć w całości zdrowe zęby, niż załatane ubytki.

 

Państwo postanowiło wspomóc szkoły w budowie nowych gabinetów i oferuje dofinansowania do ich budowy oraz wyposażenia. Część z osób ubiegających się o dofinansowanie, sprawdza, jaki sklep stomatologiczny ma najlepsze produkty dostępne na rynku i w jakich cenach – na tej podstawie decydują się na wybór odpowiednich materiałów. Niestety bardzo często jest on ograniczony właśnie środkami, jakie szkoła może przeznaczyć na powstawanie nowego gabinetu, co zmusza do wyboru pomiędzy tym co ważne, a tym co ważniejsze.

 

Mimo wszystko bardzo często okazuje się, że już sama możliwość zajrzenia do buzi małego pacjenta może przynieść bardzo wiele dobrego i skłonić go dalszego leczenia, o ile wymaga tego sytuacja (jeśli nie w szkole, to w wybranym innym gabinecie stomatologicznym. Miejmy nadzieję, że z czasem gabinet stomatologiczny w szkole stanie się normą, a nie przywilejem niektórych miejscowości.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium