Gabinet przyjazny dzieciom

 

Mały pacjent w gabinecie stomatologicznym to wyzwanie, przed którym staje każdy dentysta, prowadzący własną działalność. Jeśli nie uda mu się sprostać temu wyzwaniu, bardzo wielu rodziców z pewnością zdecyduje się na wybór innej placówki, która będzie mogła sprostać potrzebom nawet najmniejszych odwiedzających.

Nie bez powodu mówi się, że najbardziej wymagający są ci najmniejsi – nie szczędzą słów krytyki i bez ogródek powiedzą, co im się nie podoba i z czym źle się czują. Są także bardziej wymagający, ponieważ odbierają świat zdecydowanie inaczej niż dorośli, cechują ich inne lęki i obawy. Czasem trudno wytłumaczyć im, co jest powodem ich niepokoju, przez co wymagają znacznie innej metodologii leczenia i postępowania. Ale to nie wszystko – fizjologia małego pacjenta sprawia, że większość sprzętów używanych w gabinetach jest kompletnie nieprzystosowana do przyjęcia małego pacjenta. Nie tylko narzędzia stomatologiczne, wykorzystywane w trakcie leczenia powinny być inne, ale także materiały stomatologiczne i chociażby unity na ogół nie są przystosowane do tego, aby mały pacjent siedząc na nich, czuł się komfortowo.

 

Przygotowanie gabinetu przyjaznego dzieciom wymaga sporo czasu, uwagi, ale także i wiedzy, bez której trudno będzie spełnić oczekiwania najmłodszych. Pierwszym miejscem, nad którym należy się zastanowić i rozpocząć pracę, jest poczekalnia – ponieważ to pierwsze pomieszczenie, które widzi pacjent, a także wielokrotnie spędzi tam kilkadziesiąt minut przed planowanym przyjęciem na wizytę. Dzieci to bardzo żywe istoty, które nie lubią nie nudzić i wykazują bardzo duże zainteresowanie otaczającym ich otoczeniem, dlatego kluczowe będzie zapewnienie im rozrywki, która pozwoli oderwać myśli od czekającej je wizyty. Zatem pierwsze zmiany, jakie przyjdzie stomatologowi wprowadzić w gabinecie, to nie nowe artykuły stomatologiczne, ale książki z obrazkami, kolorowanki i zestaw kredek, a także kilka zabawek. Doskonałym pomysłem będzie zadbanie o to, aby wszystkie te rzeczy miały edukacyjny charakter, pozwalający już na początku odkryć dziecku, czym jest stomatologia i dlaczego nie należy obawiać się dentysty. Oprócz tego przyda się mały kącik, przy którym dziecko będzie mogło spokojnie oddać się rozrywce, a krzesła i wysokość blatu będą przystosowane do jego rozmiarów.

 

Drugim krokiem, wcale nie mniej ważnym, chociaż dostrzegalnym zwłaszcza dla stomatologa, jest bezpośrednie przystosowanie gabinetu do możliwości komfortowej pracy z dzieckiem. Odpowiednie materiały stomatologicznepozwolą na efektywniejszą pracę i zapewnią dodatkowe możliwości dotyczące jakości świadczonych usług. Producenci zaczęli oferować nieznane dotąd wcześniej udogodnienia w kwestii uprzyjemnienia zabiegu najmłodszym pacjentom – doskonałym przykładem jest kompozyt, który posiada warianty kolorystyczne, ale nie takie, które pozwalają jak najlepiej dopasować wypełnienie do naturalnego koloru zęba, ale kolory całkowicie ekstrawaganckie, w stylu intensywnego różu, soczystego zielonego, czy mocnego niebieskiego. To jedynie przykład, nowatorskich rozwiązań jest zdecydowanie więcej.

 

Przystosowanie gabinetu do odwiedzin młodych pacjentów jest rozwiązaniem, które okaże się konieczne w sytuacji, w której faktycznie planujemy leczyć małych pacjentów, aby zapewnić im nie tylko komfort, ale także warunki leczenia na wysokim poziomie.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium