Dlaczego pacjenci boją się dentysty?

Bardzo wielu pacjentów nie uczęszcza do stomatologa ze względu na lęk, jaki towarzyszy im w trakcie każdej wizyty i nie pozwala zrelaksować się, siedząc na fotelu, ani nie daje chwili wytchnienia przed planowaną wizytą, co często odbija się na jakości snu pacjenta i utrudnia normalne funkcjonowanie ze względu na stres, jaki ciągle przerabia w swojej głowie. W zasadzie niemalże każdy pacjent powie, że wizyta w gabinecie to żadna forma przyjemności ani dobrej rozrywki, jednak istnieją tacy, którzy powiedzą, że spędzenie godziny na fotelu dentysty nie jest dla nich żadnym przykrym doświadczeniem ani stresującą chwilą. Niemniej jednak, ta część pacjentów, która źle znosi każą wizytę, powinna spróbować zastanowić się nad źródłem problemu, co zdecydowanie ułatwi jego rozwiązanie, bo będzie można uderzyć bezpośrednio w przyczynę problemu.

 

Często jednak zdarza się tak, że pacjenci nie są w stanie wskazać, jakie jest źródło ich lęku i co tak naprawdę przeraża ich w całym procesie zabiegu. Trudno także z czymś takim wtedy walczyć – to jak szukanie po omacku drobnego przedmiotu, który zaginął w nieznanym poszukującemu miejscu. Pacjenci, którzy obawiają się wizyt u stomatologa, często myślą, że to narzędzia stomatologiczne, które często wywołują ból w trakcie zabiegu, są źródłem ich lęku. Te nieznane przeciętnemu pacjentowi narzędzia, które wydają specyficzne odgłosy i ratują zdrowie uśmiechu pacjenta, wywołują lęk najczęściej przez niezrozumienie. W dużej jednak mierze każdy dentysta może w sposób bezpośredni i prosty wpłynąć na myślenie pacjenta – wystarczy w zrozumiałych dla niego słowach opisać etapy zabiegu, jaki będzie wykonywany i ewentualne odczucia, jakich może w jego trakcie doświadczyć pacjent. Wszystko to w zdecydowany sposób pomoże uporać się z lękiem, który tak naprawdę jest bardzo często spotykany wśród ludzi, bo jest to strach przed nieznanym. W kontekście gabinetu stomatologicznego, może odnosić się do bardzo wielu rzeczy – nowe miejsce, asortyment stomatologiczny, który działa w sposób niezrozumiały dla pacjenta, otoczka walki o zdrowie.

 

Bardzo często pacjenci odczuwają paniczny lęk przed dentystą ze względu na przykre doświadczenia z przyszłości, które związane są bezpośrednio z wizytą w gabinecie za czasów lat dziecięcych. Jeśli pierwsza wizyta, bądź jedna z tych, które odbywają się za czasów, w których pacjent jest jeszcze małym dzieckiem, okazała się być w jakiś sposób traumatyczna, mogło to bezpośrednio wpłynąć na stany lękowe, które pojawiają się w dorosłym życiu. To zadanie jest trochę trudniejsze, ponieważ wymaga dotarcia do faktycznego źródła lęku, który ma swoje korzenie głęboko w przeszłości. Nie jest to jednak niemożliwe, a niemalże z całą pewnością stanie się konieczne, aby zadziałać na źródło strachu.

 

Lęk przed stomatologiem jest rzeczą, która może w poważny sposób wpłynąć na jakość życia i zdrowie zębów oraz całej jamy ustnej. Walka ze strachem jest nie tylko kłopotliwa, ale powinna być także jak najszybciej rozwiązana, aby zredukować możliwość powstania nieprzyjemnych konsekwencji.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium