Dlaczego chorzy na cukrzycę muszą specjalnie zadbać o zdrowie jamy ustnej?

Cukrzyca to jedna z najczęściej występujących chorób przewlekłych, której powikłania są bardzo poważne – wystarczy wymienić miażdżycę, nadciśnienie, choroby nerek, stłuszczenie wątroby czy amputację stopy. Mało kto pamięta, że cukrzyca sprzyja także rozwojowi rozmaitych schorzeń jamy ustnej. Dlatego diabetycy powinni zwracać baczna uwagę na stan zdrowia zębów, dziąseł i błon śluzowych jamy ustnej.

Cukrzyca zmniejsza odporność organizmu na infekcje i spowalnia proces gojenia. Właśnie dlatego infekcje jamy ustnej są bardziej nasilone u osób z cukrzycą. Ponadto osoby z niekontrolowaną cukrzycą mają zwykle więcej problemów ze zdrowiem jamy ustnej. Wynika to z faktu, że niekontrolowana cukrzyca obniża ilość krwinek białych, czyli podstawową obronę organizmu przed infekcjami. Cukrzyca zmniejsza również przepływ śliny i zwiększa poziom glukozy w ślinie, co stwarza idealne warunki do rozwoju infekcji grzybiczych, takich jak pleśniawka.

Inne częste dolegliwości jamy ustnej, spotykane u cukrzyków to:

- zespół pieczenia jamy ustnej (BMS) – dolegliwości bólowe obejmujące język, podniebienie, dziąsła, wnętrze powierzchnie policzków oraz tył jamy ustnej lub gardła. Nazywany również „zespołem pieczenia języka (lub warg)”, „zespołem poparzeń ust”, często opisywany jest jako uczucie pieczenia w języku, wargach, podniebieniu lub w jamie ustnej.

- suchość w ustach (kserostamia) - cukrzyca może zmniejszać przepływ śliny, co powoduje suchość w jamie ustnej. Suchość w jamie ustnej może ponadto prowadzić do bólu, wrzodów, infekcji i próchnicy.

- grzybica - infekcja wywołana przez grzyb rosnący w jamie ustnej; powstają wówczas białe plamy w jamie ustnej, które mogą stać się bolesne i wrzodowe. Może zaatakować język i powodować trudności w przełykaniu i zaburzać zdolność smaku.

- słabe gojenie się tkanek jamy ustnej - osoby chore na cukrzycę nie leczą się szybko po operacji jamy ustnej lub innych zabiegach dentystycznych, ponieważ przepływ krwi do miejsca leczenia może być zaburzony.

Aby zapobiec takim niekorzystnym zmianom w jamie ustnej, osoby chorujące na cukrzycę powinny dbać o utrzymywanie prawidłowego poziomu glukozy we krwi. Ważna jest także odpowiednia higiena jamy ustnej – szczotkowanie zębów, dokładne oczyszczanie protezy zębowej przy pomocy odpowiednich akcesoriów stomatologicznych, a także wykonywanie regularnych wizyt u stomatologa (co najmniej 2 razy do roku).

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium