Dlaczego Polacy niechętnie chodzą do dentysty?

 

Według statystyk Polacy są na dalekim końcu listy badań dotyczącej częstotliwości chodzenia do gabinetów stomatologicznych. Jednym z kolejnych pytań w ankiecie było zagadnienie dotyczące powodu, dla którego niechętnie chodzimy do dentysty i to tutaj należy szukać odpowiedzi i przyczyny obecnego stanu rzeczy. Ile czynników się na to tak naprawdę składa? Z pewnością więcej niż jeden i nie są to problemy łatwe do rozwiązania.

 

Zabiegi refundowane

Zabiegi, które są refundowane przez nasze państwo pozostawiają sporo do życzenia i w znacznej części przypadków są maksymalnym cięciem kosztów. Niestety cięcia odbywają się kosztem pacjenta i sprowadzają się do stosowania słabych jakościowo materiałów, a przecież wszyscy wiemy, że dobry asortyment stomatologiczny i bogate zaplecze są kluczem do zdrowych i pięknych zębów. Najlepszym przykładem będzie stosowanie wypełnień, których bazą jest amalgamat – materiał, którego toksyczność wykazały ostatnie badania. Kwestie estetyki również można pominąć na wstępie, bowiem ciemnoszara plomba w zębie dla nikogo nie będzie wiązała się z estetyką. Istotnym problemem jest także pominięcie refundacji w obszarze bardziej zaawansowanych zabiegów, zwłaszcza tych, które mają poprawić estetykę zębów.

Niestety ta sytuacja skutecznie odstrasza pacjentów i powoduje, że nie czują potrzeby uczęszczania do stomatologa. Nie wszystkich stać na to, aby wykonywać potrzebne zabiegi prywatnie, a jednocześnie nie każdy chce się decydować na traktowanie swoich zębów po macoszemu.

 

Notoryczny brak czasu

Kiedy pieniądz jest jednym z najważniejszych czynników w życiu i pogoń za nim determinuje cały kalendarz, to nagle okazuje się, że na taką błahostkę, jak wizyta kontrolna w gabinecie nie mamy czasu. Należy jednak zaznaczyć, że większość Polaków, po wizycie kontrolnej, gdzie okazało się, że w zębach są jakieś ubytki, podejmuje się leczenia stomatologicznego. Niestety czasem wymaga ono znacznie więcej zaangażowania ze strony dentysty, bo po kilku latach może okazać się, że zęby są nie do uratowania i jedynym wyjściem staje się ekstrakcja. Wizyty kontrolne są absolutną podstawą zdrowych zębów i nie powinno ulegać wątpliwość, że profesjonalne materiały dla stomatologów są poza zasięgiem zwykłych konsumentów i to tylko dentyści są w stanie kompleksowo zadbać o nasze zęby.

 

Dentofobia

Żyjemy w czasach, kiedy raz za razem odkrywane są jakieś fobie. Jedną z nich jest dentofobia, która dotyczy strachu przed stomatologiem i wizytą w gabinecie. Na szczęście z dentofobią można walczyć. Bardzo duża część gabinetów posiada przeszkolony personel, który wie, jak radzić sobie z dentofobią i oswajać pacjentów z zabiegami, które są na fotelu. Jeśli ktoś cierpi na denfotobie, nie należy się krępować swoją przypadłością, a wręcz przeciwnie – już przy pierwszej wizycie dobrze jest wspomnieć stomatologowi o swoich obawach, pozwoli to uniknąć wielu stresujących sytuacji i odpowiednio przygotować na wizytę zarówno siebie, jak i stomatologa.

 

Nie ma sytuacji nie do rozwiązania, bez względu na powód, nie powinniśmy zaniedbywać stanu swoich zębów i regularnie pojawiać się na wizytach kontrolnych, a w razie konieczności udać się na zabieg, który pozwoli przywrócić zdrowie w jamie ustnej.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium