Dentofobia – czy można z nią walczyć?

Czy paniczny lęk przed stomatologiem można pokonać? Dlaczego ludzie boją się nawet wizyty kontrolnej u stomatologa? Czy to lęk przed bólem nie pozwala im udać się do gabinetu, czy możliwość, że w zębach są ubytki wymagające interwencji? Na wszystko można znaleźć sposób, trzeba tylko zlokalizować jego przyczynę i wyeliminować ją od podstaw.

Dentofobia jest względnie młodą, niedawno zdiagnozowaną chorobą, jednak pewne jest, że w społeczeństwie funkcjonuje i funkcjonowała masa ludzi, cierpiąca na ten rodzaj lęku, wcześniej uważano ich za dziwnych i słabych psychicznie, ponieważ boję się stomatologa – obecnie takich ludzi się leczy i stara się walczyć z ich lękami.

 

Kiedy można mówić o dentofobii i jak się z nią walczy?

Bardzo wielu ludzi omija gabinet stomatologiczne przez strach, jaki wywołuje w nim sam dentysta, materiały stomatologiczne, jakich używa oraz narzędzia, często żartobliwie nazywane narzędziami tortur. Nie zawsze jednak jest to spowodowane tylko i wyłącznie strachem, a niejednokrotnie wynika z braku czasu i łatwiej jest powiedzieć, że ktoś boi się wizyty niż przyznać przed sobą samym i innymi, że nie ma na nią czasu bądź nie chce go wygospodarować. Nie mówi się także o dentofobii w kontekście ludzi, którzy odczuwają lekki dyskomfort będąc w gabinecie. Dentofobia jest stanem paraliżującym, uniemożliwiającym wręcz wejście do gabinetu, nie mówiąc o poddaniu się jakiemukolwiek zabiegowi.

Tak paraliżujący lęk bywa naprawdę bardzo dużym utrudnieniem, zwłaszcza dla ludzi, którym zależy na pięknym i zdrowym uśmiechu, a dentofobia uniemożliwia im normalne funkcjonowanie. Niestety nie sposób poradzić sobie z nią bez pomocy fachowca, wskazana będzie także bardzo duża motywacja do zmiany swojego podejścia i podjęcia walki z własnymi lękami. Niestety nikt nie jest w stanie sam zadbać kompleksowo o swój uśmiech, dentysta jest koniecznością: artykuły stomatologiczne, do których ma dostęp, a także wiedza i doświadczenie są absolutnie bezcenne.

 

Walka z dentofobią ma kilka etapów i jest w znacznej mierze zależna od stopnia nasilenia lęków u osób chorych. W skrajnych przypadkach może okazać się niezbędna pomoc psychologa, który wdroży fachową pomoc i oceni źródło samego problemu, dzięki czemu walka z lękiem stanie się bardzo scentrowana, a przez to znacznie bardziej skuteczna. W przypadku osób, których lęki nie są tak silne i głębokie, warto zastanowić się and tym, aby umówić się na pierwszą wizytę w gabinecie w celu zapoznania się z otoczeniem. Możliwość rozmowy z dentystą, spojrzeć na materiały dla stomatologów oraz porozmawiać o samym sposobie pracy, możliwościach zabiegowych. Jeśli pacjent będzie czuł się na siłach, nic nie stoi na przeszkodzie, aby przeprowadzić badanie kontrolne, a w razie konieczności, jeśli okaże się, że trzeba będzie przeprowadzać jakieś badania, stanie się to doskonałą okazją, aby porozmawiać o jego przebiegu z dentystą.

 

Nie trzeba nikomu uświadamiać, że zdrowe zęby to także zdrowy cały organizm, dlatego tak kluczowe jest zadbanie o ich zdrowie i piękny wygląd, bowiem estetyka jest równie ważna dla każdego z nas, nawet jeśli nie wszyscy chętnie to przyznają.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium