Czy sedacja wziewna jest bezpieczna?

Sedacja wziewna, czyli znieczulanie za pomocą gazu rozweselającego, ma tyle samo swoich zwolenników, co i przeciwników. W przypadku przeciwników to niewiedza ma kluczowe znaczenie i jest powodem negatywnego podejścia do tego sposobu znieczulania, a jest to wynik dawnego sposobu pracy z tlenkiem azotu, który nie był do końca bezpieczny dla pacjenta. Obecnie, wraz z postępem technologicznym w dziedzinie stomatologii, zmieniły się także metody i narzędzia pracy z gazem rozweselającym. Stał się on przede wszystkim bezpieczniejszy dla zdrowia pacjenta i pozwolił na osiągnięcie całkowicie odmiennego stanu niż w przypadku starszych metod. 

Dla kogo jest sedacja wziewna? 

Sedacja wziewna jest przede wszystkim dedykowana pacjentom, którzy odczuwają lęk przed wizytą w gabinecie stomatologicznym, bez względu na jego konkretną przyczynę, czy to narzędzia stomatologiczne budzą jego obawy, czy jest to kwestia odczuwania bólu w trakcie zabiegu. Tlenek azotu ma doskonałe działanie rozluźniające i odprężające, dlatego świetnie sprawdzi się w przypadku osób mocno zdenerwowanych, które mają kłopoty ze spokojnym odbyciem całej wizyty. Działanie rozluźniające nie oznacza jednak otumanienia, dlatego właśnie jest tak często stosowane także u dzieci, które zwykle przejawiają bardzo wiele obaw związanych z koniecznością odbycia pełnej wizyty w gabinecie.

 

Czy sedacja wziewna ma skutki uboczne?

 

Skutki uboczne sedacji wziewnej są znikome i nie pojawiają się u zbyt wielu pacjentów. Można przyjąć, że niemalże nie występują. Gaz rozweselający można stosować bez obaw o dolegliwości związane z sercem, czy dolegliwości żołądkowe. Warto także wspomnieć, że działanie gazu mija do 30 minut od momentu rozpoczęcia jego podawania, bez względu na to, ile czasu był podawany pacjentowi. Nie mają na to żadnego wpływu ani materiały stomatologiczne użyte podczas zabiegu, ani jego rodzaj. Jest to z pewnością jeden z powodów, dla których warto rozważyć jego podanie dzieciom. Nie można jednak zapomnieć o tym, że chociaż działa doskonale rozluźniająco, to przeciwbólowo już niekoniecznie, dlatego nie powinno się go stosować, jeśli wykonywany jest dosyć inwazyjny zabieg, który mógłby wywoływać duże natężenie bólu.

 

Gdzie wykonuje się taki zabieg?

 

Każdy dobrze wyposażony gabinet, który posiada nowoczesne narzędzia dentystyczne i oferuje różnorakie usługi, powinien mieć w swojej ofercie taką usługę. Nie jest to jednak jeszcze standard, dlatego jeśli zależy nam na możliwości sedacji podczas pracy stomatologa, powinniśmy najpierw zorientować się, czy zabieg tego typu jest oferowany w miejscu, do którego planujemy się udać. Przed pierwszym kontaktem z gazem rozweselającym, warto porozmawiać ze stomatologiem i zasięgnąć kilku najistotniejszych informacji, aby nie zaskoczyć się wrażeniami, jakie może wywołać sedacja, ponieważ pomimo tego, że nie jest to nic nieprzyjemnego, to może zaskoczyć.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium